با سامانۀ یوای‌ام بر فراز شلوغی خیابان‌ها سفر کنید

با سامانۀ یوای‌ام بر فراز شلوغی خیابان‌ها سفر کنید

سازمان هوانوردی و فضایی امریکا، ناسا، با همکاری بخش‌های علمی و صنعتی طرحی با نام حمل و نقل هوایی شهری یا یواِی‌ام (UAM سرواژۀ Urban Air Mobility) عرضه کرده و در تلاش برای عملی کردن آن است.

اکثر ما از شلوغی خیابان‌ها ناخرسندیم. انسان قرن‌ها روی زمین راه می‌رفت و قوانین جاذبه و محدودیت‌های فناوری او را به زمین دوخته بود. پس از قرن‌ها، با ساخت نخستین خودروها بیش از صد سال پیش این شرایط کمی تغییر کرد و با اختراع برادران رایت، در سال ۱۹۰۳/۱۲۸۱، انسان به آسمان‌ راه یافت. گرچه این راهیابی چندان هم آسان نبود؛ چنان‌که هزینۀ سفرهای هوایی چندان کم نیست و برای این دست سفرها، مقدمات فراوانی لازم است.

شرایطی را در نظر بگیرید که ماشین‌های پرنده بر فراز شهرها به پرواز در بیایند و ما با حداکثر ایمنی بر فراز آن‌ها پرواز کنیم. اکنون این تصور رؤیایی با هدایت ناسا و همکاری بخش‌های علمی و صنعتی در حال به حقیقت پیوستن است. این سامانۀ حمل و نقل ایمن و کاراست و شامل همۀ انواع حمل و نقل، مانند تحویل بسته‌ و تاکسی‌های پرنده برای جابهجایی مسافران به نقاط گوناگون شهر، می‌شود. سامانۀ یوای‌ام برای شهرهای بزرگ یا حتی کوچک کاربرد دارد و به نظر می‌رسد، ما به این رؤیا از همیشه نزدیک‌تر شده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *