ثبت تصویر خیره کنندۀ جدید از زمین

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، این تصویر خیره‌کننده‌ زمین که از سطح حدود ۳۵ هزار و ۴۰۵ کیلومتر بالای سطح زمین گرفته شده است، تمام ویژگی‌های اساسی جو را با جزییات بالا نشان می‌دهد. این تصویر خیره کننده در ۲۰ می ۲۰۱۸ توسط Advanced Baseline Imager  ماهواره هواشناسی GOES-17 ثبت شده است. این تصویر با استفاده از سنسورهایی که کانال‌های مختلف نور را ثبت می‌کنند، گرفته شده است.

“براین کن” زمین‌شناس گفت: منطقه همگرایی درون‌گرمسیری یک منطقه باریک در نزدیکی استوا است که ابرها همگرا هستند، در این نما این ابرها در نزدیکی اقیانوس آرام و شمال برزیل دیده می‌شوند. در همین حال، “توده‌های ابر دریایی”(marine covering clouds) که به سمت ساحل غربی ایالات متحده و “باخا” کالیفرنیا حرکت می‌کنند، پیام‌آور این هستند که بهار رو به اتمام و تابستان در حال شروع است و بیابان‌ها در شیلی و جنوب غربی ایالات متحده اغلب بدون ابر هستند.

اداره ملی اقیانوسی و جوی همچنین سه ویدیو منتشر کرد. این ویدیوها ابرهای “پوشن‌کومه‌ای”(stratocumulus) در جنوب شرقی اقیانوس آرام از ساحل غربی شیلی، ابرهای سطح پایین “پوشنی” (stratus) در سواحل جنوبی کالیفرنیا و دود آتش سوزی جنگل در مرکز و شمال استان ساسکاچوان کانادا را نشان می‌دهد.

ماهواره GOES-17 توانست تصاویری فوق العاده دقیقی از زمین را به رغم یک مشکل بزرگ که در سیستم خنک کننده‌اش بود، ثبت کند. مهندسان ناسا در تلاشند تا مشکلات این ماهواره را برطرف کنند. ماهواره GOES-17  در روز ۱ مارس پرتاب شد. این ماهواره اکنون  در حال گذران مراحل آزمایشی خود است، آزمایش‌هایی که تا اواخر سال جاری میلادی به طول خواهد انجامید و سپس بعد از آن می‌توان از تمام قابلیت‌های آن برای رصد بهتر آب و هوا زمین استفاده کرد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: techtimes.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *