راز حلقه های کشتزار چیست؟

بیگ بنگ: بر اساس برخی محاسبات، حلقه های کشتزار هر هفته در گوشه ای از دنیا پدید می آیند. الگوها و حلقه‌ های عجیب و غریب به طرز راز آلودی شبانه در مزارع کشاورزان ایجاد می شوند که بهت و حیرت مردم محلی و رسانه‌های خبری را در پی دارد. حلقه ها عمدتا در کشور انگلستان یافت می شوند، اما در طی دهه های اخیر شاهد به وجود آمدن آنها در چند کشور دیگر نیز بوده ایم. سوال این است که چه کسی یا چه چیزی حلقه ها رو درست می کند؟

این حلقه کشتزار 238 متری در سال 2001 در یکی از مناطق دوردست میلک هیل ویلتشیر انگلیس مشاهده شد. این طرح پیچیده از 409 حلقه تشکیل یافته است که الگویی به نام الگوی دو یا شش بخشی دارد، الگوی فوق الذکر نقشی متشکل از سه مارپیچ مرتبط با همدیگر می باشد.

این حلقه کشتزار ۲۳۸ متری در سال ۲۰۰۱ در یکی از مناطق دوردست میلک هیل ویلتشیر انگلیس مشاهده شد. این طرح پیچیده از ۴۰۹ حلقه تشکیل یافته است که الگویی به نام الگوی دو یا شش بخشی دارد، الگوی فوق الذکر نقشی متشکل از سه مارپیچ مرتبط با همدیگر می باشد.

به گزارش بیگ بنگ، بیشتر مردم بر این باورند که خبر حلقه های کشتزار به مدت قرن ها گزارش شده، ادعایی که در بسیاری از کتاب ها و وب سایت های اختصاص یافته به ژانر راز آلود مطرح گردیده است. تنها مدرک آنها قطعه چوبی به جا مانده از سال ۱۶۷۸ می باشد که نشان از یک سری ساقه گندم در این حلقه دارد. برخی دیگر نیز این را به عنوان شاهد عینی دست اول از حکایت حلقه کشتزار به حساب می آورند، اما بررسی های تاریخی مغایر با این ایده هستند.

بعضی مدعی می شوند که نخستین حلقه کشتزار در نزدیکی شهر کوچکی به نام تالی در استرالیا به وجود آمد. کشاورزی در سال ۱۹۶۶ گفت شی پرنده ای را مشاهده کرده که از لجن زار برخاسته و دور شده است. هنگامی که او برای بررسی این پدیده به آن منطقه رفت، با الگوی دایره ای شکلی و چمنزار مسطحی مواجه گشت. او تصور کرد این الگو توسط سفینه متعلق به موجودات فضایی به وجود آمده است. اما تحقیقات پلیس حاکی از آن بود که پدیده ای طبیعی مثل گردباد سهمگین یا کوچک عامل اصلی به وجود آمدن چنین الگویی می باشد. در مطبوعات از آن به عنوان آشیانه های بشقاب پرنده یاد کردند. پس این خبر بیشتر جنبه ی گزارشی از UFO ها دارد تا گزارشی از یک حلقه کشتزار.

در حقیقت، نخستین حلقه کشتزار واقعی در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی مشاهده شد، زمانی که حلقه ها یکی پس از دیگری در بخش های روستایی انگلیس رویت گردید. تعداد و پیچیدگی حلقه ها به طرز چشمگیری رو به افزایش گذاشت و در دهه‌ی ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به اوج رسید. حلقه های پیچیده با جزئیات فراوان در این دو دهه به ثبت رسیدند که برخی نشان از معادلات ریاضی پیچیده ای نظیر خط پر پیچ داشتند.

مردم حلقه های کشتزاری را درون مزرعه گندم در کشور سوئیس دیده اند. این عکس در 29 جولای 2007 گرفته شد.

مردم حلقه های کشتزاری را درون مزرعه گندم در کشور سوئیس دیده اند. این عکس در ۲۹ جولای ۲۰۰۷ گرفته شد.

نظریات و توضیحات

بر خلاف سایر پدیده های اسرارآمیز، هیچ شکی نیست که حلقه های کشتزار واقعیت دارند. مدارک دال بر وجود آنها کاملا شفاف و انکارناپذیر است؛ پرسش کلیدی اینجاست که عامل ایجاد این حلقه ها چیست؟ علاقمندان به حلقه های کشتزار نظریات متعددی را در خصوص عامل شکل گیری این الگوها مطرح نموده اند، که برخی موجه و برخی دیگر غیر موجه و مردود بوده اند. یکی از توضیحات رایج در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی این بود که الگوهای حلقوی اسرار آمیز به صورت تصادفی توسط فعالیت شدید جنسی خارپشت ها به وجود آمده اند. بعضی افراد پیشنهاد کرده اند که حلقه ها تا حدی به دست الگوهای دقیق باد و به شکلی باورنکردنی ایجاد گشته اند. بعضی دیگر هم میدان های انرژی غیر قابل کشف زمینی و نصف النهار را عامل اصلی ایجاد الگوها می دانند.

یک حلقه کشتزار سه انشعابی. از این نماد می توان برای نشان دادن چرخه ها، پیشرفت یا رقابت استفاده نمود.

یک حلقه کشتزار سه انشعابی. از این نماد می توان برای نشان دادن چرخه ها، پیشرفت یا رقابت استفاده نمود.

ایجاد شبانه

حلقه های کشتزار در طول نیمه شب ایجاد شده و غالبا صبح روز بعد توسط کشاورزان یا رهگذران رویت می شوند. اگرچه هیچ دلیل منطقی وجود ندارد که نیروهای فرازمینی یا انرژی های زمینی در طول شب به ایجاد الگوها بپردازند، اما فرصت خوبی برای آن دسته از افرادی به شمار می رود که با ایجاد طرح هایی در تاریکی به ماجراجویی های خود ادامه دهند. شب های ماه کامل از محبوبیت بالایی برای انجام این کار برخور دارند.

خجالت کشیدن از دوربین

حلقه های کشتزار هیچ گاه توسط دوربین ها به ثبت نرسیده اند، به جز مواردی که ماجراجویان اقدام به ایجاد حلقه ها کرده باشند. این ویژگی بر گمانه زنی ها می افزاید. اگر نیروهای زمینی اسرارآمیز دخیل باشند، هیچ دلیلی وجود ندارد فکر کنیم که آنها در صورت ثبت دوربین ها نیز به وقوع نپیوندند. این گفتمان در خصوص توضیحات دیگری نظیر سفینه های فضایی نیز صدق می کند. ماجراجویان تنها چیزی بودند که دوربین ها شکار کرده اند، زمانی که مشغول ایجاد حلقه در مزارع بودند.

این طرح سه پرنده در سوم آگوست 2003 در شهر ویلتشیر انگلیس ایجاد شد. این پرنده ها که به پرستو شباهت دارند، حلقه هایی نزولگرا هستند که پشت انتهای بال شان کشیده شده اند.

این طرح سه پرنده در سوم آگوست ۲۰۰۳ در شهر ویلتشیر انگلیس ایجاد شد. این پرنده ها که به پرستو شباهت دارند، حلقه هایی نزولگرا هستند که پشت انتهای بال شان کشیده شده اند.

هیچ اثر آشکاری از دخالت انسان نیست

اکثر افراد این را پدیده ای پیچیده و رازآلود تلقی می کنند، اما از دیدگاه منطقی به قضیه نگاه کنیم: ماجراجویانی که درصدد دست انداختن مردم بر می آیند و زمان بسیاری را به ایجاد و طراحی حلقه های کشتزار اختصاص داده اند، هیچ آثاری از فعالیت های خود بر جای نمی گذارند.

دسترسی به جاده ها

حلقه های کشتزار معمولا در مزارعی ایجاد می شوند که دسترسی مردم به آنها آسان بوده و به جاده ها یا بزرگراه ها نزدیک باشند. احتمال رویت آنها در نواحی دوردست با قابلیت دسترسی کم پایین است. به همین منظور، الگوها معمولا یک یا دو روز بعد از شکل گیری توسط عابرین یا رانندگان دیده می شوند.

نظریه های متفاوتی در خصوص عوامل ایجاد حلقه های کشتزار مطرح شده است، از موجودات فضایی گرفته تا الگوهای باد و غیره. اما تمامی آنها فاقد یک عنصر مهم اند: شواهد معتبر. شاید روزی منبعی ناشناخته و اسرارآمیز به عنوان عامل ایجاد حلقه های کشتزار کشف شود، ولی تا آن زمان آنها را در بهترین حالت به عنوان مجموعه ای از آثار هنری عمومی مد نظر قرار خواهند داد.

مترجم: منصور نقی لو / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Livescience.com

راز حلقه های کشتزار چیست؟, ۴٫۹ out of 5 formed on 18 ratings

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام ‘سایت علمی بیگ بنگ’ و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *