فضانورد سابق ناسا: سفر انسان به مریخ ایده خوبی نیست

فضانورد سابق ناسا: سفر انسان به مریخ ایده خوبی نیست

ویلیام آندرس، یکی از فضانوردان فضاپیما آپولو ۸ در خصوص سفر انسان به مریخ گفت برنامه‌های ناسا برای فرستادن انسان به چهارمین سیاره منظومه شمسی، ایده خوبی نخواهد بود و مسخره است.

ویلیام آندرس (William Anders)، خلبان ماژول قمری آپولو ۸ بود که در صبح روز ۲۱ دسامبر سال ۱۹۶۸ برای بررسی مدار کره ماه به فضا فرستاده شد و سرانجام پس از ۱۰ بار گردش در مدار کره ماه و ثبت تصاویری خاطره‌انگیز به سلامت روی کره زمین فرود آمدند. ویلیام آندرس ۸۵ ساله اخیرا در مصاحبه‌ای از برنامه‌ ناسا برای سفر انسان به مریخ انتقاد کرده است و فرستادن انسان به چهارمین سیاره منظومه شمسی را یک طرح مسخره می‌داند.

ویلیام آندرس در سن ۸۵ سالگی

چرا سفر انسان به مریخ ایده خوبی نیست؟

ویلیام آندرس اظهار کرد بسیاری از مردم در خصوص ارسال چنین وسایل گرانی و آن‌ هم با هدف فرستادن انسان به کره مریخ موافق نیستند و از آن حمایت نمی‌کنند. از این رو چنین ایده‌ای مناسب نبوده و یک طرح مسخره است. از سویی ناسا قصد دارد با برنامه‌ای موسوم به آپولو ۱۷ پس از ۴۶ سال مجددا به کره ماه سفر کند، اما ویلیام آندرس در این خصوص عنوان می‌کند چنین طرحی به یک برنامه شغلی برای ناسا تبدیل شده و برنامه سفر به ماه نیز بسیار پیش پا افتاده محسوب می‌شود؛ زیرا ما در سال‌های گذشته چنین برنامه‌ای را انجام داده‌ایم. هرچند ناسا روی مدار زمین متمرکز شده که چنین کاری اشتباه است. حتی برنامه شاتل فضایی هم طبق برنامه پیش نرفت و فقط یک پرتاب هیجان‌انگیز را به دنبال داشت و در نهایت در سال ۲۰۱۱ از رده خارج شد.

همچنین فرانک بورمن به عنوان همکار آندرس و فرمانده آپولو ۸ عنوان کرد باید به اکتشافات فضایی سرنشین‌دار دید بازتری داشته باشیم، هرچند برای عملی کردن چنین طرح‌هایی می‌بایست حمایت‌های میلیاردی از سوی افرادی همچون ایلان ماسک و جف بزوس صورت بگیرد، اما ساخت کلونی‌های انسانی در کره مریخ، رویاپردازی بوده و دور از انتظار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *