پژوهشی جنجالی که فرازمینی‌ها را نیای اختاپوس‌ها عنوان می‌کند!

پژوهشی جنجالی که فرازمینی‌ها را نیای اختاپوس‌ها عنوان می‌کند!

اختاپوس‌ها موجودات عجیبی هستند. برخی شاید بگویند این جانوران ظاهر ماوراء زمینی دارند، و اگر نتوانید توضیحی برای چیزی پیدا کنید، چه بسا موجودات فرازمینی باشند، این طور نیست؟

این چیزی است که در مقاله بحث برانگیز و عجیبی در مجله «پیشرفت در بیوفیزیک و زیست‌شناسی مولکولی» (Progress in Biophysics and Molecular Biology)، ادعا شده است. این مقاله می‌گوید اختاپوس‌ها آن‌قدر پیچیده‌اند که فقط می‌توانند با حیات فرازمینی توضیح داده شوند. البته اگر بخواهیم واقعیت را همین اول کار بگوییم، این طور نیست.

این مقاله حاصل همکاری ۳۳ پژوهشگر بود، هرچند حتی یک جانورشناس در میانشان نبوده است. یکی از این پژوهشگران شخصی به نام چندرا ویکرامسینگ (Chandra Wickramasinghe) است. او طرفدار نظریه پانسپرمیای مستقیم است-که می‌گوید حیات در سیاره ما زمانی آغاز شد که میکروب‌های موجودات فرازمینی مانند بذری در زمین پراکنده شد. او در گذشته سعی در اثبات این موضوع داشت که موفق نبود. هیچ شواهدی وجود ندارد که چنین نظریه‌ای را تایید کند.

این مسئله مانع نوشتن آخرین مقاله منتشر شده‌اش نشد. او در این مقاله می‌پرسد انفجار کامبرین (Cambrian explosion) «زمینی بوده است یا کیهانی». انفجار کامبرین ۵۰۰ میلیون سال پیش رخ داد، زمانی که نخستین آثار جانوران پیچیده در فسیل‌ها پیدا می‌شود. ما از علت این رویداد مطمئن نیستیم، اما بعید است ربطی به موجودات فضایی داشته باشد!

در هر صورت، برگردیم به موضوع موجودات فرازمینی. گروه در این مقاله می‌گوید ورود میکروب‌های بیگانه احتمالا موجب به راه افتادن انفجار کمبرین شد، و روند افزایش گوناگونی منجر به تکامل اختاپوس‌ها شد. به نظر منطقی می‌رسد.

آن‌ها اشاره کردند که «ژن اختاپوس‌ها پیچیدگی سرسام آوری نشان می‌دهد و ویژگی‌هایی مانند مغز بزرگ و چشم‌هایی دوربین مانند به طور ناگهانی در چشم انداز تکاملی ظاهر می‌شود.»

چرا؟ البته که به سبب فرازمینی‌ها! پژوهشگران می‌گویند: «تکامل از ماهی مرکب تا اختاپوس، سازگار با ورود مجموعه‌ای از ژن‌ها از طریق ویروس‌های فرازمینی است.»

اما صبر کنید، نکات بیشتری هم در این مقاله وجود دارد. چون شاید فقط میکروب‌ها از فضا نیامدند؛ توضیح دیگری هم وجود دارد: اینکه تخم هشت پا با یک دنباله‌دار به سیاره ما رسیده است؛ شاید در مورد ماهی مرکب هم همین‌طور باشد!

این مقاله ادامه می‌دهد: «احتمال اینکه تخم ماهی مرکب یا هشت پا چند صد میلیون سال پیش در تکه شهاب‌سنگ‌های یخ زده به ما رسیده باشد نباید نادیده گرفته شود.»

آن‌ها در جایی از مقاله می‌گویند که ما در زمینه نحوه تشکیل حیات در سیاره‌مان در آستانه «یکی از بزرگ‌ترین تغییرمسیرها در تاریخ» هستیم و آن را با نظریه رانش قاره‌ای مقایسه می‌کنند که زمانی به آن بها داده نمی‌شد.

بیایید ببینیم برخی متخصصان درباره این مقاله چه نظری داشته‌اند. مارک کارنال از موزه تاریخ طبیعی آکسفورد در توئیتی نوشت: «کلمات ثقیل و جذاب و منابع واقعی و جدیدی در نوشتن مقاله به کار رفته اما کل مقاله را باید فورا به چاه فاضلاب انداخت.»

ست فینگان، استادیار دانشگاه کالیفرنیا، این مقاله را «به طرز پیش‌بینی پذیری بسیار بد» توصیف کرد.

جاناتان ایسن (Jonathan Eisen)، استاد دپارتمان فرگشت و اکولوژی دانشگاه کالیفرنیا هم درباره مقاله نظر مشابهی ابراز کرد.

به طور خلاصه: هیچ شواهدی مبنی بر منشا فضایی اختاپوس‌ها وجود ندارد. روز خوبی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *