کدام سیارات بیشترین ذخیره آب را دارند؟

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، بعنوان مثال، “اروپا”، یکی از قمرهای مشتری، از ماه کوچکتر است. اخیرا دانشمندان، برای یافتن شواهد بیشتر در مورد اینکه مقدار آب موجود در قمر اروپا دو برابر زمین است، از داده‌های ۲۰ ساله کاوشگر “ویجر” استفاده کرده‌اند. حتی سیاره پلوتو هم اقیانوسی به بزرگی تمام اقیانوس‌های زمین دارد.

“استیو وانس”(Steve Vance)، دانشمند سیاره‌شناس “آزمایشگاه پیش‌رانش جت”(JPL) ناسا، بیش از دو سال توجه خود را بر پژوهش درباره اقیانوس‌ها متمرکز کرد. او برای محاسبه تقریبی مقدار آب موجود، به گردآوری آمار تراکم یخ و عمق اقیانوس‌های سراسر منظومه شمسی پرداخت. تصویر زیر، با استفاده از داده‌های پژوهش وانس و منابع دیگر فراهم شده تا مقدار احتمالی آب مایع را روی ۹ جهان اقیانوسی شناخته شده از جمله زمین نشان دهد. میزان آب در این تصویر، با واحد “زتالیتر”(ZL) نشان داده شده که معادل ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ لیتر یا یک میلیارد کیلومتر مکعب است.

به گفته “اداره ملی اقیانوسی و جوی” (NOAA) در آمریکا، زمین، حدود ۱٫۳۳۵ زتالیتر آب را شامل می‌شود. طبقه‌بندی سیارات، براساس میزان آب موجود در هرکدام، به این ترتیب است: “انسلادوس” قمر زحل، “تریتون” بزرگترین قمر نپتون، “دیونه” قمر زحل، پلوتو، زمین، اروپا قمر زمین، ” کالیستو” قمر طبیعی مشتری، “تیتان” بزرگترین قمر زحل و ” گانیمد” از قمرهای مشتری و بزرگترین قمر در منظومه شمسی می باشد.

اخیرا ناسا، برای نقشه‌برداری از قمر اروپا، ماموریتی را به سوی این ماه یخی آغاز کرده است. انتظار می‌رود کاوشگر موسوم به کلیپر، بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ به فضا پرتاب شود. این کاوشگر به دانشمندان کمک می‌کند، اندازه اقیانوس قمر “اروپا” را حدس بزنند و آب‌ آن را مزمزه و بو کنند. آژانس فضایی اروپا نیز در حال برنامه‌ریزی ماموریتی مشابه موسوم به “جستجوگر قمرهای یخی مشتری”(JUICE) است که شاید در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب شود و در سال ۲۰۳۰ به مشتری برسد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *