کشف نوعی یخ که برای شکل‌گیری حیات خطرناک است

بیگ بنگ: دانشمندان نوعی یخ در اعماق ِ زمین کشف کرده‌اند که با سرعت بیش از ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت تشکیل می شود و می‌تواند امید به شکل‌گیری حیات بیگانه را از بین ببرد.

Iceبه گزارش بیگ بنگ، در ماه مارس ۲۰۱۸، محققان مجله‌ Science بیان کردند که اولین شواهد این یخ را کشف کرده‌اند و آن را «یخ VII» نامیدند. دانشمندان قبلأ وجود چنین یخی را پیش‌بینی کرده بودند. تحت شرایط درست، یخ توانسته یک استخر آب را بدون وجود یک لایه حرارت در لبۀ سطح آن تشکیل دهد. ساینس آلرت گزارش داد که این امر – همراه با فشارها و دماهای فوق شدید – موجب شده یخ بدون ترک خوردگی (که رشدش را کُند می‌کند) تشکیل شود. این یخ دارای یک ساختار کریستالی یا آرایش اتمی متفاوتی است. اکنون دانشمندان می‌گویند که این یخ گریزان را برای اولین بار در حباب‌های الماس آب منجمد شده‌ی هسته که از اعماق زمین منفجر شده پیدا کرده‌اند.

این الماس‌ها که حاوی «یخ VII» بودند از یک نقطه درون سیاره زمین به نام «منطقه گذار» گوشته در عمق بین ۴۱۰ و ۶۶۰ کیلومتر آمده‌اند. (گوشته، لایۀ سنگی بین پوسته و هسته است). و آنها می‌دانستند که این یخ دارای یک ساختار کریستالی بسیار متفاوت با یخی است که از ابرها یا دریاچه‌ها یا در فریزر خانه‌تان تشکیل می‌شود. اما آنها دقیقأ نمی‌دانستند که این یخ چگونه تشکیل شده یا چه چیزی باعث شکل‌گیری آن شده است.

یک تحقیق جدید که در روز ۱۰ اکتبر در مجله مروری بر نامه‌های فیزیکی منتشر شد نشان داد که ترکیبات خاصی از دما و فشار وجود دارد که یخ VII در آنها تشکیل شده است. یخ اسرارآمیز VII در فشاری ۲۰۷۰۰ برابر فشار جوی زمین در سطح دریا و در دمای ۴۰٫۷ درجه فارنهایت (۴٫۹ درجه سلسیوس) تشکیل شده و ترکیب فشار/دما از این نیز شدیدتر می‌شود.

مجله‌ مرکز فیزیک گزارش داد که این امر می‌تواند مشکلاتی را برای شکار حیات بیگانه به وجود آورد. ضربات فشار – مثلأ در اثر برخوردهای شهاب‌سنگ – می‌تواند منجر به تشکیل انفجاری یخ VII بر روی سیارات آبی شده باشد که در غیر این صورت برای حیات بیگانه مناسب بود. اما تشکیل عمدۀ این یخ مکعبی در سرعت‌های بالا احتمالأ از تشکیل یا حفظ حیات بیگانه جلوگیری کرده است. در سیاراتی که این اتفاق بیفتد، حیات قبل از آغاز به پایان می‌رسد.

ترجمه: سحر الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: livescience.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *