آسمان بیرون شهر در مقابل آسمان داخل شهر


بیگ بنگ: آسمان‌های تاریک در حال ناپدید شدن هستند. با ظهور عصر مدرن و نوردهی مصنوعی، شبهایمان نیز روشن شده است. در حالیکه این نورها باعث شده انسان‌ در شب نیز قوۀ دیدش را حفظ کند، اما این نور زیاد در آسمان موجب «آلودگی نوری» می‌شود.

LightPollutionPan Slovinsky labeledاین آلودگی نوری نه تنها انرژی را هدر می‌دهد، بلکه وقتی توسط جو زمین برگشت می‌خورد، یک روشنایی وحشتناک را ایجاد می‌کند که حیات‌وحش را مختل ساخته و به سلامت انسان و دیگر جانداران نیز آسیب می‌رساند. جالب این است که کار زیادی هم برای جلوگیری از جرم و جنایت انجام نمی‌دهد. همچنین «آلودگی نوری» باعث شده یک «آسمان شب ِ تاریک» برای نسل جدید به یک پدیدۀ کمیاب تبدیل شود. همانطور که از شواهد پیداست، کار زیادی در شهرهای بزرگ نمی‌توان انجام داد، اما مناطق روستایی که آلودگی نوری ندارند می‌توانند برای دیدن مناظر آسمان شب بسیار مناسب باشند.

این عکس پانورامای برجسته شامل ۶ بخش عمودی است که هرکدام از مکان‌های مختلفی در اسلواکی گرفته شده‌‌اند – اما با تجهیزات یکسان و در یک زمان یکسان در شب، سپس در معرض پردازش دیجیتالی یکسان قرار گرفتند. اگرچه هیچ ستاره‌ای در بخش ِ سمت چپ آسمان شب دیده نمی‌شود، اما سمت راست ِ آسمان روستا، به طرز باشکوهی تاریک است. شما می‌توانید با کاهش نوردهی بی‌رویه، از شگفتی‌های آسمان شب حفاظت کنید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *