انسان‌ها برای فرار از آب و هوای خشک، از آفریقا مهاجرت کردند

بیگ بنگ: انسان‌های باستان در حدود ۶۰۰۰۰ سال قبل برای فرار از آب و هوای خشک، آفریقا را ترک کردند – این یافته با پیشنهادهای قبلی مبنی بر اینکه انسان‌ها قادر بودند آفریقا را ترک کنند زیرا آب و هوای مرطوبِ پس‌ از آن باعث می‌شد معمولاً از شاخ خشک‌شده آفریقا و خاورمیانه عبور کنند، متناقض است.

نقاشی‌های روی سنگ مربوط به قرون وسطی در غار ماندا گلی در کوهستان انندی، چاد، آفریقای مرکزی.

به گزارش بیگ بنگ، در حالی که انسان‌ها ممکن است پیش از این آفریقا را ترک کرده باشند، اما تحقیقات ژنتیکی نشان می‌دهد که مهاجرت اصلی از آفریقا احتمالاً بین ۵۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ سال قبل رخ داده است. به گفتۀ دکتر پتر دمنوکال از دانشگاه کلمبیا، «به مدتی طولانی پیشنهاد شده که مهاجرت از آفریقا به خاطر دوره‌های مرطوبی که راه‌های سرسبزی را به اوراسیا ایجاد کرده بود، آسان شده بود. به عبارت دیگر، آب و هوا مردم را بیرون برده بود. ممکن است مجبور شویم این مدل را به این مدل اصلاح کنیم که در آن مردم به دلیل شرایط نامساعد، تحت فشار قرار گرفتند.»

دکتر دمنوکال و همکارانش با تجزیه و تحلیل هسته رسوبی اقیانوس که از انتهای غربی خلیچ عدن، سومالیِ کنونی، به دست آمده بود، آب و هوای شاخ آفریقا تا ۲۰۰۰۰۰ سال قبل را بررسی کردند. نویسنده اصلی، دکتر جسیکا تیرنی از دانشگاه آریزونا، گفت: «همیشه در مورد اینکه تغییرات آب و هوا روی زمان خروج گونه‌های ما از آفریقا تاثیر داشته یا خیر، سوالی وجود داشته است. داده‌های ما نشان می‌دهد که وقتی بیشترِ گونه‌های ما آفریقا را ترک کردند، شمال شرقی آفریقا خشک بوه، نه مرطوب.»

این محققان لایه‌های رسوبی مواد شیمیایی به نام آلکنون‌ها، که از نوع خاصی از جلبک‌های دریایی ساخته شده است، را تجزیه و تحلیل کردند. دکتر تیرنی توضیح داد: «جلبک‌ها، ترکیب آلکنون‌ها را با توجه به دمای آب، تغییر می‌دهند. نسبت آلکنون‌های متفاوت نشان‌دهندۀ دمای سطح آب در زمانی که جلبک‌ها زنده بوده‌اند، می‌باشد و همچنین دماهای منطقه‌ای را نشان می دهد.»

این نویسندگان به منظور کشف الگوهای بارش باستانی منطقه از هسته رسوب، موم برگ باستانی که از گیاهانِ زمینی وارد اقیانوس وارد شده بود را تجزیه و تحلیل کردند. از آنجا که گیاهان ترکیب شیمیایی موم روی برگ‌های خود را با توجه به خشک یا مرطوب بودنِ آب و هوا تغییر می‌دهند، موم برگ از لایه‌های هسته رسوب، رکوردی از نوسانات گذشته در بارندگی را نشان می‌دهد. این تیم دریافتند که تقریباً ۷۰۰۰۰ سال پیش، آب و هوا در شاخ آفریقا از مرحلۀ مرطوب به نام «صحرای سبز» به آب و هوایی حتی خشک‌تر از آب و هوای فعلیِ این منطقه، تغییر یافت. این منطقه سردتر هم شد.

این دانشمندان گفتند: «ما دما و خشکیِ ۲۰۰۰۰۰ سال قبل در منطقۀ شاخ آفریقا را بازسازی کردیم. داده‌های ما نشان می‌دهد که شرایط گرم و مرطوب از ۱۲۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ سال قبل می‌توانسته موج‌های اولیۀ مهاجرت انسان به مشرق و عربستان را تسهیل کند؛ که شواهد سنگی و فسیلی هم از این نظر حمایت می‌کنند. با این حال، رویداد اولیۀ خروج از آفریقا، که توسط مطالعات ژنتیکی (۵۵۰۰۰-۶۵۰۰۰ سال قبل) محدود شده است، در طول دوره زمانی سرد و خشکی اتفاق افتاده است. این موضوع، رابطه آب و هوا و مهاجرت را پیچیده کرده است.» این مطالعه در نشریۀ Geology منتشر شده است.

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *