انسان خردمند ۲۱۰ هزار سال قبل وارد اروپا شد

بیگ بنگ: جمجمۀ ناقص ۲۱۰ هزار ساله‌ای که تقریباً چهل سال پیش در جنوب یونان یافته شد به عنوان بدوی‌ترین نمونۀ انسان خردمند (به لحاظ آناتومی) که در خارج از قارۀ آفریقا کشف شده، شناسایی شد. این کشف که در مجلۀ Nature به چاپ رسیده، تاریخ مشخصِ گونه‌های ما در اروپا را بیش از ۱۵۰ هزار سال عقب‌تر می برد.

image e Red Deer Man
بازسازی هنرمند از انسان خردمندی که به لحاظ آناتومی مدرن است.

پروفسور کاترینا پارواتی، پژوهشگر مرکز فرگشت انسان و محیط دیرینه سنکنبرگ دانشگاه توبینگن آلمان، بیان داشت: «نتایج ما نشان می‌دهد که حداقل دو گروه افراد در دورۀ پلیستوسن میانه که در حال حاضر جنوب یونان است، زندگی می‌کردند: جمعیت بدوی انسان خردمند و بعد از آنها جمعیت نئاندرتال‌ها.»

پروفسور پارواتی و همکارانش دو جمجمۀ فسیلی که در سال ۱۹۷۸ در غاز آپیدیما در شبه جزیرۀ مانی در جنوب یونان کشف شده بود را مجدداً بررسی کردند. محققان در واقع هر دو نمونه، با لقب‌های آپیدیما ۱ و آپیدیما ۲، را بازسازی کردند و توصیف تطبیقی دقیق و تجزیه و تحلیل ریخت‌سنجی هندسی دقیقی انجام دادند. همچنین از روش‌های رادیومتری مجموعه U استفاده کردند تا قدمت فسیل‌ها و رسوبات اطراف آنها را تعیین کنند.

پروفسور هروانی اظهار داشت: «آپیدیما ۲ تقریباً ۱۷۰ هزار سال قدمت دارد. می‌توان گفت که آپیدیما ۲ متعلق به نئاندرتال‌ها بوده. شگفت‌آور است که قدمت آپیدیما ۱ حتی بیشتر از آپیدیما ۲ است. قدمت آپیدیما ۱ تقریباً ۲۱۰ هزار سال است؛ اما هیچ ویژگی نئاندرتالی ندارد. در عوض ترکیبی از ویژگی‌های انسان مدرن و اولیه در آن وجود دارد که نشان‌دهندۀ انسان خردمند بدوی است.»

image e Apidima and
تصاویری از جمجمه‌های آپیدیما ۱ و ۲: (a-c) آپیدیما ۲، نما از روبرو، راست و چپ؛ (d-f) آپیدیما ۱، نما از پشت، کنار و بالا. مقیاس ۵ سانتی متر

یافته‌ها از این فرضیه حمایت می‌کنند که انسان خردمند بدوی چندین بار از آفریقا خارج شده است. پروفسور پارواتی گفت: «جمجمه آپیدیما ۱ نشان می‌دهد که پراکندگی اولیه‌ای زودتر از چیزی که ما تصور می‌کنیم رخ داده است. قدمت این نمونه ۱۵۰۰۰۰ بیشتر از قدمت قدیمی‌ترین نمونه‌های انسان مدرن که تاکنون از اروپا کشف شده، می‌باشد.»

وی افزود: «فرض می‌کنیم که احتمالاً نئاندرتال‌ها جایگزین جمعیت انسان مدرن بدوی که با اپیدیما ۱ نشان داده می‌شود، شده‌اند؛ مانند همین امر در خاور نزدیک. حضور نئاندرتال‌ها در جنوب یونان شواهد خوبی دارد، از جمله جمجمۀ آپیدیما ۲ از همین سایت. اما نئاندرتال‌ها نیز باید کنار می‌رفتند. در اواخر پارینه‌سنگی، یعنی تقریباً ۴۰ هزار سال قبل، انسان‌های مدرنی که تازه وارد این منطقه شده بودند در آنجا و در بقیۀ قسمت‌های اروپا سکنی گزیدند. ابزارهای سنگی ظریف و دقیق و یافته‌ها دیگر، حضور آنها را تأیید می‌کند. نئاندرتال‌ها در همین زمان منقرض شدند. این کشف اهمیت جنوب شرقی اروپا برای فرگشت انسان را برجسته می‌سازد.»

ترجمه: زهرا جهانبانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *