با سوپر کامپیوتر جدید ناسا آشنا شوید!

با سوپر کامپیوتر جدید ناسا آشنا شوید!

در پروژه ی بازگشت به ماه از یک سوپر کامپیوتربه اسم آیتکن در پروژه ایمز استفاده خواهد ش که اخیرا از آن رونمایی شده است. در ادامه ی مطب چزئیات مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد.

جزئیات این سوپر رایانه چیست؟

آیتکن (Aitken) از ۴۶۰۸۰ هسته پردازشی و ۲۲۱ ترابایت حافظه برخوردار بوده و محاسبات را با سرعت ۳.۶۹ پتافلاپس انجام می دهد. این توان مدیون پلتفرم محاسباتی SGI 8600 کمپانی HPE که به پردازنده های ۲۴ هسته‌ای نسل دوم اینتل Xeon، سیستم سرمایشی ویژه و فناوری ارتباطی InfiniBand کمپانی Mellanox برای مسائل مربوط به شبکه مجهز شده است.

۱۵۰۰ متخصص در سراسر آمریکا از این سوپر کامپیوتر در پروژه های مختلف نظیر توسعه پهپاد های بهینه و شبیه سازی محیط درونی خورشید استفاده خواهند کرد. با وجود مهمترین ماموریت آیتکن به مدل سازی و شبیه سازی داده های اولیه و همینطور فرود فضاپیمای سرنشین دار ناسا در قطب جنوب ماه است که از آن با عنوان پروژه آرتمیس نام برده می شود.

با سوپر کامپیوتر جدید ناسا آشنا شوید!

پروژه آرتمیس هنوز در مراحل اولیه است و ناسا فعلا سرگرم تحقیق روی کپسول و راکتی که قرار است انسان را به فضا ببرد. یکی از مهمترین قطعات این پازل ماه نشین است که با استفاده از این سوپر کامپیوتر طراحی و توسعه آن سرعت می گیرد.

این سوپر کامپیوتر که نام خود را از فضانوردی آمریکایی به نام «رابرت گرنت آیتکن» وام گرفته، به لطف قرار داشتن در سازه ای با طراحی ماژولار در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و شبیه سازی های پیچیده را سریعتر انجام می دهد. خنک کنندگی این سیستم قدرتمند از طریق سامانه تبخیری و فن های قدرتمند انجام می شود.

صرفه جویی در هزینه های ناسا

ناسا برای صرفه جویی در هزینه ها نه تنها سوپر کامپیوتر را در مرکزی با طراحی خاص تعبیه کرده، بلکه با استفاده از یک سیستم بی نیاز از برج‌های سرمایشی، دو میلیون کلیو وات ساعت در مصرف انرژی صرفه جویی کرده که برابر با ذخیره ۳ میلیون گالن آب است.

سوپر کامپیوتر آیتکن که در سیلیکون ولی واقع شده، نخستین مرحله از یک پروژه بزرگتر ۴ ساله است و احتمالا ۱۵ ماژول دیگر برای ذخیره سازی و محاسبات به آن اضافه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *