برج میلاد میزبان روز جهانی نجوم

برج میلاد میزبان روز جهانی نجوم

منجمان آماتور سراسر دنیا هر سال در هفته و روز نجوم گرد هم می‌آیند تا مردم را در لذت دیدن زیبایی‌های آسمان سهیم کنند. هر سال روزی از اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه می (اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت)، که با تعطیلی آخر هفته مصادف بوده و ماه در حالت تربیع اول باشد به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب می‌شود. به همین مناسبت روز نجوم ۹۶ در ایران جمعه ۸اردیبهشت انتخاب شده است. گروه‌های نجومی از سرتاسر کشور در روز نجوم و در هفته‌ منتهی به آن که هفته نجوم نام دارد، برنامه‌های متنوعی برگزار می‌کنند.

مجله نجوم نیز جمعه ۸ اردیبهشت از ساعت ۱۰صبح تا ۲۲با همکاری مجموعه برج میلاد تهران و باشگاه نجوم برج میلاد، برنامه‌های متنوعی را به مناسبت روز جهانی نجوم در برج میلاد تهران با حضور همکاران و اعضای تحریریه‌ مجله نجوم و کارشناسان  باشگاه نجوم برج میلاد برگزار می‌کند. این برنامه‌ها به صورت متمرکز در ساختمان ورودی اصلی و گالری شرقی و گالری غربی برج میلاد برگزار می‌شود.

استاد محمدرضاصیاد در غرفه روز نجوم دربرج میلاد حضور دارند و موضوع تقویم و رویت هلال ماه را بررسی می‌کنند.

برنامه‌هایی که برای این روز در نظر گرفته شده است شامل سخنرانی‌هایی با موضوعات مختلف نجومی، غرفه‌های آموزشی مختلف و نمایش اسلایدهایی از عکس‌های عکاسان برتر آسمان شب است. در طول این برنامه هم ‌ابزارهایی برای رصد برخی سیارات منظومه‌ شمسی در شب، در محوطه برج قرار دارد. رادیو نجوم نیز با اجرای احسان مهرجو در محوطه برج به گوش می‌رسد.

همچنین در برنامه روز نجوم امسال، پرسش‌های علمی مختلفی مطرح خواهد شد که به افرادی که پاسخ صحیح ارائه کنند، به قید قرعه جوایزی شامل اشتراک مجله نجوم و شرکت در گشت‌های رصدی مجله نجوم اهدا خواهد شد.

برنامه‌های روز جهانی نجوم برای عموم شرکت‌کنندگان آزاد و رایگان است.

عنوان سخنرانی‌ها و اسلایدشوهای روز نجوم به این شرح است:

غرفه‌های حاضر در برنامه روز نجوم برج میلاد:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *