بررسی یکی از بزرگترین ستارگان آسمان شب

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، براساس اطلاعات منتشر شده از سوی رصدخانه فضایی اروپا این اولین بار است که آرایۀ تلکسوپی”آلما”(ALMA) سطح این ستاره غول‌پیکر را رصد می‌کند. این ستاره حدود هشت میلیون سال عمر دارد و در دسته‌بندی‌های ستارگان در رده غول‌های سرخ قرار می‌گیرد. ابعاد این ستاره در حدود ۱۴۰۰ برابر خورشید است و احتمالا در آینده نزدیک با وقوع یک انفجار عظیم به یک ابرنواختر تبدیل خواهد شد.

ستاره آلفا شکارچی در فاصله ۶۰۰ سال نوری از صورت فلکی شکارچی قرار دارد و میزان فعالیت‌ آن به حدی است که ابر گازی متصاعد شده از آن تقریبا هم‌اندازه با منظومه شمسی است. نکته جالب توجه در رابطه با این ستاره این است که طبق بررسی‌های تیم رصدکننده، این ستاره ممکن است یک ستاره همسایه خود را بلعیده باشد. پیش‌بینی می‌شود سرعت گردش ستاره بلعیده‌ شده بیشتر از آلفا شکارچی باشد و به همین دلیل پس از بلعیدن ستاره کوچکتر، سرعت چرخش این غول سرخ به دور خودش شدیدا افزایش پیدا کرده است.

طبق بررسی‌ها این ستاره با سرعت ۵۴ هزار کیلومتر بر ساعت در حال چرخش به دور خود است که این عدد حدود ۱۵۰ برابر تمام ستاره‌های شناخته شده است. تخمین‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که ستاره بلعیده شده هم‌اندازه خورشید بوده است. این ستاره در فاصله ۶۴۰ سال نوری از خورشید قرار گرفته است و زمان بلعیدن ستاره کوچکتر توسط آن حدود ۱۰۰ هزار سال قبل برآورد شده است.

ستاره آلفا شکارچی به قدری بزرگ است که اگر به جای خورشید در مرکز منظومه خورشیدی قرار گیرد، تا نزدیک مدار سیارک‌ها یعنی حدفاصل بین مریخ و مشتری را اشغال می‌کند. این ستاره پس از خورشید دومین قطر ظاهری بزرگ را دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد طول عمر آن ممکن است تا حدود ۵۰ هزار سال دیگر ادامه یابد. در صورت انفجار، این ستاره از دیدگاه زمینیان به قدر(روشنایی) ۲۵۰ بار روشن‌تر از سیاره ناهید و ۲۵۰۰ بار درخشان‌تر از ستاره شباهنگ خواهد بود. به عبارتی روشنی آن پس از انفجار قابل مقایسه با ماه کامل است. در حال حاضر این ستاره نهمین جسم پرنور در آسمان است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *