تصاویر خیره کننده جدید هابل از سیاره زحل!

سیاره زحل

تلسکوپ فضایی سالانه عکس هایی جدید و جالب با اطلاعاتی تازه از زحل برای ما انسان ها ثبت کرده است که در ادامه جزئیات مربوط به این مجموعه جدید تصاویر و سیاره زحل خواهیم پرداخت. با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

هابل هر ساله و زمانی که زمین به نزدیک‌ترین فاصله خود با زحل یعنی حدود ۱.۳۶ میلیارد کیلومتری آن می‌رسد عکس برداری از این غول گازی را آغاز می‌کند. دانشمندان مشخصا به آب و هوای زحل و تغییرات این سیاره طی زمان علاقه‌مند هستند.

این تصویر یکی از بهتری تصاویر ثبت شده از زحل غول پیکر گازی است. جزئیات جالب توجهی از حلقه های زحل، اتمسفر گازی و ساختار شش ضلعی آن در نواحی قطب شمال مشاهده می‌شود.

سیاره زحل

علاوه بر این ناسا با ترکیب تعدادی از عکس‌های ثبت شده توسط هابل، ویدیوی کوتاهی ساخته که در آن ۵ قمر این سیاره را که در مدار آن می‌چرخند نشان می‌دهد. زحل علاوه بر این ۵ قمر، ۵۷ قمر دیگر هم دارد و تعداد زیادی قمر کوچک هم در حلقه‌های اطراف آن وجود دارند.

تقریبا دو سال پیش دانشمندان ماموریت فضاپیمای کاسینی را که برای بررسی این سیاره به سمت آن فرستاده شده بود خاتمه دادند. اما داده‌های به دست آمده از این فضاپیما اطلاعات زیادی در اختیار دانشمندان قرار داد. مثلا این احتمال که شاید حلقه های زحل تنها قدمتی در حدود ۱۰۰ میلیون سال داشته باشند و در هر ثانیه هزاران کیلوگرم ماده به سمت سطح سیاره پرتاب کنند از جمله دستاوردهای دانشمندان بوده که با بررسی داده‌های کاسینی به دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *