تلسکوپ جدید برای کاوش کره ی زمین دوم انسان

تلسکوپ

افزایش جمعیت و مشکلات زیست محیطی از دو عامل مهمی هستند که بشر را به فکر ترک زمین انداخته اند. برای ترک زمین ابتدا باید سیاره ای مشابه زمین پیدا کرد. طرح مفهومی تلسکوپ جدید ناسا که با نام مختصر HabEx شناخته می شود، بشر را برای جستن سیاره هایی شبیه زمین یاری می رساند.

تلسکوپ HabEx، در واقع تلسکوپی از خانواده ی هابل است، با این تفاوت که قطر آینه آن ۴ متر است که در قیاس با قطر آینه هابل (۲.۴ متر)، اندازه بزرگ تری دارد. این تلسکوپ به یک سایبان اوریگامی شکل به قطر ۵۲ متر مجهز خواهد شد که قبل از پرتاب به شکل مارپیچ جمع شده و پس از رسیدن تلسکوپ به نقطه مورد نظر گشوده خواهد شد.

این سایه بان دیسک شکل پس از باز شدن شبیه گل آفتابگردان شده و با مسدود کردن نور ستاره های حواشی، به تلسکوپ HabEx در شناسایی نور ضعیف ستاره های دور دست و رصد اعماق فضا یاری خواهد کرد.

«Scott Gaudi»، یکی از محققان دانشگاه ایالتی اوهایو با انتشار مقاله ای افزود:

«هدف ما پیدا کردن سیاره ای شبیه زمین است، سیاره ای که از حیات پشتیبانی کند. تاکنون چندین سیاره را بیرون از منظومه شمسی شناسایی کرده ایم، ولی در هیچ کدام از آنها وجود عناصر لازم برای پشتیبانی از حیات ثابت نشده است. ماموریت تلسکوپ HabEx قدم منطقی بعدی در جستجوی سیاره هایی شبیه زمین خواهد بود.»

ناسا با تلسکوپ مورد بحث سه هدف را دنبال می کند؛ نخست شناسایی سیاره های اطراف و دوم، نقشه سازی از سیستم های سیاره ای نزدیک و جستجو برای سیاره های مختلف درون آنها. کشف بخش های دوردست جهان هستی در طیف فرابنفش، هدف سومی است که ناسا آن را دنبال می کند.

طرح مفهومی تلسکوپ HabEx در اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا (AGU) و رویداد مهندسی اپتیک SPIE نمایش داده شد. این ماموریت یکی از چهار ماموریتی است که ناسا قصد دارد به کمک آن تلسکوپ هابل و تلسکوپ جیمز وب را از رده خارج کند.

ناسا تاریخ عملیاتی شدن تلسکوپ یاد شده را سال ۲۰۳۵ اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *