جف بزوس: ما باید از ماه برای نجات زمین استفاده کنیم!

بیگ بنگ: “جف بزوس”مدیر اجرایی آمازون، می گوید بنا بر یک دلیل بسیار ساده شرکت دیگرش یعنی بلو ارجین در حال کار بر روی یک ماه‌نورد غول‌پیکر است تا سفر به ماه را به آسانی پرواز یک هواپیما در زمین امکان‌پذیر نماید: در واقع نجات نسل بشر به تصرف فضا بستگی دارد که آن هم با ماه آغاز می شود.

cfceeبه گزارش بیگ بنگ، اینها جملاتی بودند که او هنگام سخنرانی‌اش در کنفرانس تکنولوژی مریخ که در لاس وگاس برگزار شد، بیان کرد. ماه پیش، بزوس از کاوشگر ماه‌نورد خود بنام “ماه آبی” رونمایی کرد که برای انجام کارهای متنوعی در ماه و با هدف خدمتگذاری به بشر طراحی شده است. بزوس گفت که هدف اصلی‌اش استفاده از ماه برای نجات بشریت بواسطه ساخت زیر ساخت‌های لازم برای اقامت در فضا است.

وی گفت: «به باور من دلیل آنکه ما باید به فضا برویم نجات زمین است. اگر ما می خواهیم که به رشد این تمدن خود ادامه دهیم، باید مهاجرت کنیم، و من دربارۀ چیزی صحبت می کنم که نوه‌های ما برای نوه‌هایشان انجام خواهند داد و همینطور تا آخر. انجام این کار تنها به نسل حاضر مربوط نمی شود.»

بزوس ادامه داد: «و به دلایل متعدد ماه به یک نقطۀ پرتاب عالی برای نیازهای فضایی آینده ما تبدیل خواهد شد. در ماه آب به صورت یخ وجود دارد و ماه به زمین خیلی نزدیک است– تنها یک سفر سه روزه! در ماه به انرژی خورشیدی دسترسی داریم، و همچنین جاذبۀ کمتر ِ آن سبب می شود که برای بلند کردن یک وزنه‏ یک پوندی ۲۴ بار کمتر از روی زمین انرژی مصرف کنیم. برای انجام کارهای بزرگ در فضا، ما باید از منابع فضایی استفاده کنیم. به این دلایل ماه بی‌نظیر است.»

bezos.منطقه‌بندی زمین برای صنایع خورشیدی

نقش زمین در این طرح چیست؟ بزوس معتقد است زمین دیگر نیازی نخواهد داشت که از کارخانه‌های نابودگر ما نگهداری کند. «ما باید صنایع سنگین خود را از زمین خارج کنیم. به هر حال بهتر است این کار در فضا انجام شود، و زمین تنها برای زندگی با صنایع خورشیدی دوباره تنطیم شود. اگر تمدن بشری می خواهد زندگی و رشد کند، ما هیچ چاره‌ای جز انتقال نیازهای تولیدی‌مان به خارج از زمین نداریم تا از آن محافظت کنیم. ما به هر سیاره‌ای در منظومه خورشیدی کاوشگر فرستاده‌ایم. این خوب است ولی پایان کار نیست.»

بصورت خیلی جدی بزوس این طرح را بعنوان راهی برای بازگشت و رشد می بیند. درست مانند نسخه فضایی او “پونی اکسپرس”. او گفت: «آمازون به آسانی و با مقدار کمی سرمایه در سال ۱۹۹۴ آغاز به کار کرد، زیرا سیستم حمل و نقل از قبل وجود داشت، برای نمونه خدمات پستی ایالات متحده، دوچه پست، و پست سلطنتی. همینطور سیستم‌های مالی، کارت‌های اعتباری، سیستم ارتباطات، و اینترنت. اگر یک شرکت بخواهد همه‏ اینها را خودش بسازد میلیون‌ها دلار هزینه خواهد داشت.»

ترجمه: عبدالرضا سلیمان/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: businessinsider.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *