خزه ها به غنای اکسیژن ِ زمین کمک کردند!

بیگ بنگ: بر پایه نتایج یک تحقیق بین المللی به رهبری دانشگاه اکستر، احتمالا راز غنی شدن جو زمین از اکسیژن به تکامل اولین گیاهان، از جمله خزه ها بر میگردد. اکسیژن به صورتی که در حال حاضر هست اولین بار حدود ۲٫۴ میلیارد سال پیش به کمک پدیده ای به نام «رویداد بزرگ اکسیژنی» روی زمین ظاهر شد، اما ترکیب اتمسفر، ۴۰۰ میلیون سال پیش به سطح فعلی اش رسید و این تغییر، مسیر حیات روی زمین را به کلی متحول کرد. اینکه اکسیژن چگونه به غلظت امروزیش رسیده است مدت هاست ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

تصویری از خزه ها

تصویری از خزه ها

به گزارش بیگ بنگ، در یک مطالعه ی جدید، پروفسور تیم لنتون و همکارانش از دانشگاه اکستر استدلال کردند اولین گیاهان زمین که ۴۷۰ میلیون سال پیش سطح زمین را پوشانده بودند موجب شدند که اکسیژن به میزان فعلی اش برسد و زمینه حیات ما را فراهم کند. ظهور و تکامل مداوم آنها میزان شار کربن آلی سنگ های رسوبی را افزایش داد، و این منبع اصلی برای اکسیژن اتمسفر بوده است، در نتیجه ی بالا رفتن سطح اکسیژن، دومین رودیداد اکسیژنی رخ داد و یک چرخه باثبات اکسیژنی ایجاد شد.

گیاهان زیست کره ی اولیه زمین، شامل خزه های غیرآوندی بودند(غیر آوندی به این معنی که مانند دیگر گیاهان از رگه هایی برای انتقال آب و مواد معدنی برخودار نیستند). محققان با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری تخمین زدند که این گیاهان از حدود ۴۴۵ میلیون سال پیش تاکنون حدود ۳۰ درصد از ترکیبات آلی اولیه جهان را تولید کرده اند. وقتی که خصوصیات خزه های امروزی مثل ترکیبات عناصر و اثراتشان بر هوازدگی سنگ های رسوبی مورد بررسی قرار می گیرد، آنها احتمالا یکی از مهمترین عواملی بوده اند که بین ۴۰۰ تا ۴۳۰ میلیون سال پیش اکسیژن اتمسفر را به سطح فعلیش رسانده اند.

طبق این یافته ها گیاهان اولیه زمین، مثل خزه ها عامل ثبات سطح اکسیژن اتمسفر نیز بوده اند و زمینه را برای تکامل ِ موجودات هوشمندی همچون انسان فراهم کرده اند. پروفسور تیم لنتون از دانشگاه اکستر در این رابطه می گوید: «شگفت آور است که اگر خزه ها وجود نداشتند هیچکدام از ما اینجا نبودیم. تحقیقات ما نشان می دهد که گیاهان اولیه زمین تولید کننده های خارق العاده ای بوده اند و سهم عمده ای در افزایش اکسیژن اتمسفر داشته اند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجموعه مقالات مجله آکادمی ملی علوم منتشر شده است.

مترجم: امین میرزایی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencedaily.com

خزه ها به غنای اکسیژن ِ زمین کمک کردند!, ۵٫۰ out of 5 based on 2 ratings

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام ‘سایت علمی بیگ بنگ’ و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *