ربات “سوفیا” مثل انسان می‌خندد و اخم می‌کند

سوفیا، یک ربات است که دارای شباهت ظاهری بی‌نظیر به انسان است. این ربات دارای توانایی پیچیده بسیاری است و حتی قادر به ابراز احساسات پیچیده انسانی نیز می‌باشد. “دیوید هانسون”(David Hanson) سازنده این ربات و موسس شرکت “هانسون رباتیک” اخیرا درباره ساختار این ربات توضیحاتی داد و گفت: ربات سوفیا تکامل یافته است اکنون این ربات می‌تواند تعدادی از حالت‌های احساسی را بیان کرده و همچنین می‌تواند عبارات احساسی در چهره انسان را نیز درک کند.

cnnnext dam assets sophia robot

طبق گفته هانسون، در حال حاضر سوفیا قادر به تقلید و تکان دادن هر عضله در چهره‌اش است و این توانایی سوفیا را قادر می‌سازد تا احساس شادی، غم و اندوه، کنجکاوی، سردرگمی، تفکر، سرخوردگی و دیگر احساسات را تنها با انجام برخی حرکات، در صورتش ایجاد کند. علاوه بر یادگیری عمیق و مجموعه‌ای از عبارات پیش برنامه‌ریزی شده، چهره سوفیا با استفاده از آخرین تحولات در فناوری مواد ساخته شده است، این به آن معنا است که چهره او دارای انعطاف بالا است. جزئیات بیشتر را در ویدئوی زیر تماشا کنید:

شرکت هانسون رباتیک همچنین دارای یک آزمایشگاه است که در آن، پژوهشگران به بررسی عصب‌شناسی و زیست‌شناسی حالات صورت و رفتارها می‌پردازند. هانسون در ادامه افزود: سوفیا یک ابزار مناسب برای مطالعه و بررسی تعاملات انسان با انسان محسوب می‌شود. اکنون نیز در حال توسعه ربات مذکور هستیم تا بتواند حالت طبیعی عاطفی انسان را به طور واقعی و باورپذیر بیان کند.

سوفیا از روی هنرپیشه مشهور،” آدری هپبورن”(Audrey Hepburn) نمونه برداری شده‌ است. سوفیا در بسیاری از مجلات و برنامه‌های تلویزیونی مختلف معرفی شده‌ است. در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷ سوفیا طی یک مکالمه کوتاه با” آمنه جی. محمد” (Amina Jane Mohammed) معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، به سازمان ملل متحد معرفی شد. در ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ به سوفیا تابعیت عربستان سعودی اعطا شد که او را به اولین رباتی تبدیل کرد که دارای ملیت است.

dam assets sophia robotسوفیا در مصاحبه‌ای در این باره گفت: من به این تفاوت خاص بسیار مفتخرم. این اتفاقی تاریخی است که اولین ربات دنیا باشی که با حکم شهروندی به رسمیت شناخته ‌شوی. سوفیا در پاسخ به این پرسش که آیا ربات‌ها از آگاهی شخصی برخوردارند، گفت: بگذارید من از شما سوال کنم، چطور می‌دانید که انسان هستید؟ من می‌خواهم از هوش مصنوعی خود در کمک به انسان‌ها برای داشتن زندگی بهتر استفاده کنم. من تلاش می‌کنم تا رباتی همدل باشم. نگران نباشید، اگر شما با من خوش رفتار باشید، من هم با شما خوش رفتار خواهم بود.

یکی از سوالات دیگری که در این مصاحبه از سوفیا پرسیده شد، نظر وی در رابطه با گرفتن شغل‌های انسان‌ها بوسیله ربات‌ها بود. این ربات در پاسخ گفت: انسان‌ها و ربات‌ها در بسیاری موارد مشابه و در موارد کمی متفاوت هستند اما مطمئنا زمان زیادی طول می‌کشد تا ربات‌ها احساسات پیچیده را شناخته و درک کنند. در مجموع من احساس می‌کنم به جای اینکه مسئله گرفتن مشاغل در راه باشد، یک همکاری دو جانبه و خوب بین یک ذهن منطقی پرقدرت و یک ذهن خلاق و منعطف بین ربات‌ها و انسان‌ها شکل خواهد گرفت. سوفیا همچنین با چهره‌های سرشناسی از جمله “ویل اسمیت”(Will Smith) هنرپیشه آمریکایی و “کریستیانو رونالدو”(cristiano ronaldo) فوتبالیست مشهور پرتغالی دیدار کرده است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: CNN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *