ربات هایی که ماهواره ها را تعمیر می کنند!

در ادامه از همکاری کاربردی خواهیم گفت که قرار است منجر به تولد ربات هایی شود که ثادر هستند تا ماهواره ها را تعمیر کنند. جزئیات را در ادامه مطالعه خواهید کرد.

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا که به شکل مختصر دراپا گفته می شود، طی همکاری با شرکت نورثروپ گرومن، تمهیدات و تجهیزات مورد نیاز برای، به روز رسانی، تعمیر و سرویس ماهواره ها را خواهند ساخت.

همکاری که بیان کردیم کمی پس از پرتاب اولین فضاپیمای سوخت رسان توسط نورثروپ گرومن به مدار زمین برای افزایش طول عمر ماهواره ها شروع خواهد شد. این فضاپیما که «MEV-1» نام دارد، اواسط ماه مهر  به جهت افزایش طول عمر یکی از ماهواره های مخابراتی اینتل‌ست به فضا پرتاب شد.

بر اساس این همکاری، دارپا تجهیزات رباتیک فضاپیمایی به نام Mission Robotic Vehicle را تأمین خواهد کرد که از آن برای سرویس ماهواره هایی که در مدار زمین‌آهنگ (Geosynchronous) قرار گرفته اند، استفاده خواهد شد. این محموله شامل دو بازوی رباتیک پیشرفته و همچنین ابزارها و سنسورهای دیگر می شود.H

تصویر سه بعدی بازوی رباتیک دارپا حین تعمیر ماهواره.

شرکت Space Logistics LLC نیز که از زیر مجموعه های نورثروپ گرومن به شمار می رود، فناوری های ارتباطی فضاپیما را تأمین خواهد کرد که عمدتاً مبتنی بر فضاپیمای MEV-1 خواهند بود.

«Michael Leahy»، یکی از رؤسای دارپا در بیانیه ای خبری گفت که این سازمان به دنبال ساخت بازوی رباتیک برای ماهواره های زمین‌آهنگ است تا امکان بازرسی، تعمیر، افزایش طول عمر و بهبود آنها به شکلی آسان تر فراهم شود.

«Tom Wilson»، رئیس شرکت Space Logistics LLC نیز گفت که به کمک فناوری های رباتیک دارپا می توان ناوگانی از فضاپیماهای تعمیرکار ساخت که به روش های مختلف قادر به افزایش طول عمر یا تعمیر ماهواره های مدار زمین هستند.

این شرکت همچنین در حال توسعه وسیله ای به نام Mission Extension Pod است که با متصل شدن به سامانه نیروی محرکه ماهواره ها، طول عمر آنها را شش سال افزایش می دهد. فضاپیمایی که قرار است توسط دارپا ساخته شود، پلفترم هایی همانند این وسیله را به ماهواره های دولتی و خصوصی متصل خواهد کرد تا مدت زمان بیشتری به فعالیت ادامه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *