رویدادهای نجومی اولین ماه تابستان ۹۶

بیگ بنگ: مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا رویدادهای نجومی اولین ماه ِ تابستان ۹۶ را به ترتیب نام برد.

?چهارشنبه ۷ تیر ساعت ۴:۵۶ دقیقه بامداد، ستاره دل شیر (قلب الاسد) تنها یک دهم درجه شمال ماه قرار می گیرد اما از آنجا که در این زمان ماه در آسمان نیست، در شامگاه روز قبل همنشینی توسط علاقمندان قابل مشاهده خواهد بود.

?شنبه ۱۰ تیرماه، سیاره غول پیکر مشتری در ساعت ۱۱:۵۸ دقیقه ۲٫۷ درجه جنوب ماه قرار می گیرد و با توجه به موقعیت روز در این ساعت برای مشاهده این همنشینی باید به شامگاه این روز توجه شود.

?دوشنبه ۱۲ تیر، ۳۰ دقیقه پس از نیمه این شب، زمین در اوج خورشیدی قرار گرفته و ۱٫۰۱ واحد نجومی با خورشید فاصله خواهد داشت. هر واحد نجومی نزدیک به ۱۵۰ میلیون کیلومتر می باشد.

?چهارشنبه ۱۴ تیرماه ساعت ۴:۵۱ دقیقه بامداد، سیاره درخشان ناهید ۶٫۵ درجه جنوب خوشه ستاره ای پروین قرار می گیرد.

? پنجشنبه ۱۵ تیر ساعت ۸:۵۷ دقیقه صبح، ماه به اوج زمینی رسیده و ۴۰۵۹۳۴ کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.

?جمعه ۱۶ تیر نیز در ساعت ۸:۴ دقیقه صبح، سیاره زحل ۳٫۲ درجه جنوب ماه است و در بامداد این تاریخ همنشینی ماه و سیاره زحل قابل مشاهده خواهد بود.

?دوشنبه ۱۹ تیر ساعت ۶:۳ دقیقه صبح، سیاره عطارد ۱/۰ درجه شمال خوشه کندوی عسل(M44) خواهد بود.

? چهارشنبه ۲۱ تیر ساعت ۹:۴۷ دقیقه صبح، ماه به گره نزولی رسیده و به پایین صفحه مداری زمین می خزد.

?پنجشنبه ۲۲ تیر، ساعت ۲۲:۳۳ دقیقه سیاره ناهید ۳٫۱ درجه شمال ستاره دبران(چشم گاو) است و چون در این ساعت سیاره ناهید طلوع نکرده است، این همنشینی در بامداد روز جمعه ۲۳ تیرماه قابل مشاهده خواهد بود.

?پنجشنبه ۲۸ تیر ساعت ۴:۷ دقیقه صبح ستاره دبران تنها ۴/۰ درجه جنوب هلال کاهنده ماه قرار می گیرد. همچنین ساعت ۱۵:۴۳ دقیقه این روز، سیاره ناهید ۷/۲ درجه شمال ماه است که با توجه به وضعیت نور روز، این پدیده را نیز در بامداد پنجشنبه قبل از روشنایی هوا باید مشاهده کرد.

?جمعه ۳۰ تیر آخرین رخداد نجومی اولین ماه تابستان، قرار گرفتن ماه در کمترین فاصله با زمین است که در ساعت ۲۱:۳۹ دقیقه این تاریخ ماه به فاصله ۳۶۱۲۳۸ کیلومتری زمین می رسد.

سایت علمی بیگ بنگ

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *