ساخت اولین ربات زنده با استفاده از سلول‌های قورباغه

xenobots uvm exlargeبه گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این ربات‌های زنده در حقیقت از سلول‌های پوست و قلب نطفه قورباغه ساخته شده‌اند. ابررایانه‌های اشکالی ثابت را برای سرهم‌بندی این سلول‌ها طراحی کردند و در ظرف آزمایشگاهی رها کردند.  سلول‌های پوست شکل‌های این موجودات کوچک را می سازند که شبیه یک حباب با ۴ پا است. از سوی دیگر سلول‌های قلب، آنها را به سمت یکدیگر کشاندند.

“جاشوا بونگارد” یکی از مولفان ارشد این پروژه می گوید: آنها ماشین‌های زنده و نوینی هستند که نه ربات‌های معمول به حساب می‌آیند و نه یک گونه حیوان. این یک دسته جدید از موجودات زنده قابل برنامه‌ریزی است. طول هرکدام از این ربات‌ها یک میلیمتر است و محققان آنها را xenobot نامیده‌اند. آزمایش‌ها نشان می دهد این ارگانیسم‌ها می‌توانند در محیط اطراف خود به مدت چند روز یا یک هفته شنا کنند و برای این منظور از انرژی نطفه‌ای ذخیره شده استفاده کنند. ربات‌های مذکور به طور گروهی و به شکل دایره‌وار شنا می‌کنند.

در این پروژه ابتدا هزاران الگوریتم تکاملی برای موجود در نظر گرفته شده شبیه‌سازی می‌شود تا برای مثال بتواند به سمت یک هدف حرکت کند و کامپیوتر بارها و بارها مدل‌های مختلف را بر اساس قوانین بیوفیزیک بررسی می‌کند تا مدل‌های شکست خوده را حذف و به یک مدلی برسد که پایداری آن امیدوارکننده باشد و مطابق دستورات رفتار کند.

محققان ادعا می‌کنند با کمک این روش می‌توان ماشین‌های زنده و قابل برنامه‌ریزی ساخت. این ربات‌ها می‌توانند برای پاکسازی زباله‌های رادیواکتیو، جمع‌آوری میکروپلاستیک‌ها از اقیانوس‌ها، حمل دارو در بدن انسان و یا حتی حرکت درون شریان‌ها، مورد استفاده قرار گیرند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: futurism.com  , livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *