سیاره نیبیرو (ایکس) وجود دارد؟بررسی شواهد و تحقیقات

سیاره نیبیرو (ایکس) وجود دارد؟بررسی شواهد و تحقیقات

شاید شما هم نظریه ی عجیب نابودی جهان در سال ۲۰۱۲ را به خاطر دارید که امکان آن نزدیک به صفر بود و هرگز هیچ دانشمندی تایید علمی در خصوص آن نکرد. سیاره نیبیرو و سرآغاز شناخت آن در همان سال در میان اذهان عمومی رواج یافت. در نظریه ی نابودی زمین در آن سال نامی از سیاره نیبیرو برده شد. با گذشتن چندین سال از آن موضوع تحقیقات و پزوهش هایی بر صحبت های بی اساس وجود چنین سیاره ای صورت گرفت که در ادامه نتایج و شواهد وجود یا عدم وجود سیاره ایکس یا نیبرو را بررسی خواهیم کرد.

در زمان جنجال‌های مربوط به خبر نابودی دنیا در سال ۲۰۱۲ که پیش‌بینی آن بدون کوچک‌ترین تعجبی غلط از آب درآمد، بسیاری گفته بودند که یک سنگ آسمانی عظیم به نام سیاره نیبیرو یا همان سیاره ایکس (Nibiru) در پایان تقویم قوم مایا به زمین برخورد کرده و نسل ما را تماما از بین خواهد بود.

این جرم آسمانی مرموز که در سایر پیشگویی‌های آخرالزمانی هم وسیله اصلی شروع رستاخیز و پایان جهان است، به افسانه‌ها و داستان‌های کهن برمی‌گردد و تاریخچه آن قدیمی‌تر چیزی است که تصور می‌شود؛ در ادامه به بررسی داستان سیاره مرموز ایکس خواهیم پرداخت.

معرفی کلی سیاره ایکس یا نیبیرو

بر طبق اطلاعات موجود از اساطیر بابلی، نیبیرو نام جسمی آسمانی با ابعادی بسیار بزرگ است که به خدایی با اسم ماردوک (Marduk) مربوط می‌شود و معنی اسم آن، «مکان عبوری» است. در بسیاری از متن‌های بابلی کلمه نیبیرو به سیاره مشتری نسبت داده شده و در برخی نوشته‌ها،‌ به ستاره قطبی نیبیرو گفته می‌شود.

در دهه‌های گذشته، نظریه‌پردازان زیادی بوده‌اند که اطلاعات عجیب و غریبی را به سیاره نیبیرو نسبت داده‌اند و عمدتا گفته شده که این جرم آسمانی از مدار گردش سیاره‌های منظومه شمسی عبور می‌کند و در آن سوی نپتون، آخرین سیاره در منظومه هشت سیاره‌ای ما، قرار گرفته است.

سیاره نیبیرو (ایکس) وجود دارد؟بررسی شواهد و تحقیقات

دانشمندان زیادی احتمال وجود سیاره ایکس را کاملا رد کرده و گفته‌اند که هیچ جسم عظیمی نیست که به بزرگی یک سیاره بوده و با عبور از مدار زمین و سیاره‌های اطراف، به صورت خودسرانه در منظومه ما مسیری مخصوص به خود داشته باشد.

با این حال نظر کارشناسان کمک چندانی به توقف شایعه‌های موجود در این رابطه نکرده و حتی عده‌ای سازمان‌های فضایی معتبری مانند ناسا و دانشمندان برجسته را به دروغ‌گویی متهم کرده و گفته‌اند که این متخصصان، مدارگردی ۳۶۰۰ ساله سیاره نیبیرو را از جهانیان مخفی کرده‌اند! در ادامه بررسی می کنیم که آیا چنین سیاره ای با موجودات فضایی و دیگر مسائل در ارتباط است یا خیر. با ما باشید.

موجودات فضایی و سیاره نیبرو رطبی به یکدیگر دارند؟

در سال ۱۹۹۵ فردی به نام نانسی لیدر (Nancy Lieder) در وب سایتش نوشت که سیاره ایکس علاوه بر قرار داشتن در مسیر برخورد با زمین،‌ محل زندگی خدایان آنوناکی است. لیدر در آن زمان گفت که نیبیرو در سال ۲۰۰۳ از نزدیکی زمین عبور می‌کند و به نوعی آخرالزمان را شروع خواهد کرد؛ البته چنین ادعایی در زمان مطرح شدن و تا به امروز کاملا بی‌اساس اعلام  شده است.

با این وجود بسیاری می‌گویند که اولین بار نویسنده‌ای به نام زچاریا سیتچین (Zecharia Sitchin)‌ بود که سیاره نیبیرو را به جامعه مدرن معرفی کرد و بر اساس تعبیر خودش از متون بابلی، کتابی را در این رابطه نوشت. با اینکه سیتچین صحبتی در مورد وقوع آخرالزمان از طریق این سیاره عظیم مطرح نکرده بود، در کتابش گفت که این جرم آسمانی محل زندگی خدایانی است که انسان‌ها را در روی زمین به وجود آورده‌اند و هر ۳۶۰۰ سال یک‌بار با عبور از نزدیکی ما، با زمینیان ملاقات می‌کنند!

ادعاهای عجیب و غریب دیگری هم از طرف سیتچین مطرح شده که نیبیرو را دوازدهمین سیاره منظومه شمسی (با در نظر گرفتن ماه،‌ خورشید و پلوتون به عنوان سیاره) معرفی کرده است.

با تمام این تفاسیر، به نظر می‌رسد که نظریه‌پردازانی مانند سیتچین یا لیدر علاقه زیادی به ارتباط دادن افسانه‌های کهن به پدیده‌های علمی جدید دارند و علاقه‌مندان به داستان‌های علمی تخیلی و کسانی که واقعا این حرف‌ها برایشان باورپذیر است را به سمت خود جذب می‌کنند.

از طرف دیگر، دانشمندان و شیفتگان دانش هم به راه خود در اکتشاف علمی و منطقی جهان اطراف ادامه می‌دهند و می‌توان گفت که امید به آینده‌ای بهتر و پیشرفت روزافزون بشر به نظریه‌های عجیب و خرافات غیرعلمی ارتباطی نداشته و در عوض، به تلاش این افراد سخت‌کوش بستگی دارد. تا اینجا به قضایای مذکور پرداختیم حال شواهد علمی این سیاره ی ناسناخته را مطالعه خواهیم کرد.

سیاره نیبیرو (ایکس) وجود دارد؟بررسی شواهد و تحقیقات

نتایج شواهد و تحقیقا خبر از سیاره ای ناشناخته می دهد؟

تمام این‌ها در حالی است که مدتی پس از داغ شدن بحث سیاره ایکس در سطحی جهان، ستاره شناسانی از دانشگاه کلتک (Caltech) کالیفرنیا شواهدی از وجود یک سیاره ناشناخته را ارائه دادند که در مداری دورتر از سیاره نپتون گردش می‌کند. این جرم آسمانی که تا این لحظه مستقیما دیده نشده و رسما وجود آن هم تایید نشده،‌ سیاره ۹ نام گرفته است.

دانشمندانی که از وجود این سیاره خبر دادند، در سال ۲۰۱۶ ادعا کرده بودند که رفتار عجیب برخی از سنگ‌های کمربند کویپر در فراسوی نپتون، نشان می‌دهد که جرمی آسمانی با ابعادی ۱۰ برابر زمین باید در این بخش بسیار دور از منظومه شمسی قرار گرفته باشد و شواهد به صورت غیرمستقیم وجود سیاره ۹ را تایید می‌کنند.

گفته شده که این جرم در صورت وجود باید در مداری ۲۰ هزار ساله به دور زمین بچرخد و حدودا ۲۰ برابر نپتون از خورشید دور باشد!

این کشف در زمان خود سر و صدای بسیاری به پا کرد و تا مدت‌ها موضوع اصلی موردبحث در میان ستاره شناسان بود؛ اما علاوه بر جنبه علمی قضیه، خیال‌پردازی‌های موجود در مورد سیاره نابودگر نیبیرو با انتشار این خبر مجددا شدت گرفت و کسانی که به واقعی بودن این جسم آسمانی باور داشتند، کشف دانشمندان کلتک را نوعی سند برای ادعاهای خود مطرح کردند.

این افراد می‌گویند که دیده نشدن سیاره ایکس نمی‌تواند دلیلی برای خیالی بودن آن باشد و از آنجایی که سیاره ۹ هم تاکنون دیده نشده، اما شواهد از وجود آن خبر می‌دهند، این جرم‌ آسمانی هم واقعی است؛ بر اساس ادعاهای جدید نظریه‌پردازان،‌ نیبیرو از خود نور مرئی منعکس نمی‌کند و دلیل بی‌خبری ما از حضور آن می‌تواند همین باشد.

سخن پایانی

با این وجود، طرفداران دانش ستاره شناسی و مخالفان نظریه‌های علمی تخیلی در برابر این ادعا به تجهیزاتی اشاره می‌کنند که تقریبا قابلیت ردیابی تمامی طول‌موج‌های نوری مختلف موجود در آسمان را دارند. همچنین، برخلاف سیاره ۹ که مداری کاملا مجزا از سایر سیاره‌های منظومه شمسی دارد،‌ هیچ مدرکی در مورد نیبیرو و مدارگردی عجیب و بی‌قاعده آن وجود ندارد.

با این حال، صرف‌نظر از ویدیوها،‌ مطالب و تصاویر بدون منبع موجود بر روی اینترنت، تنها شواهد موجود در مورد نیبیرو به همان متون باستانی و نوشته‌های بسیار قدیمی برمی‌گردد و مدارک معتبری پیدا نشده که مورد تایید دانشمندان باشد و واقعی بودن سیاره ایکس را تایید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *