شفق قطبی مارپیچی بر فراز ایسلند

بیگ بنگ: زیبایی را تحسین کنید اما از دیو بترسید. زیبایی در اینجا شفق قطبی است که به شکل یک مارپیچ ِ سبز رنگ دیده می شود، همچنین در این منظره ابرهای خیره‌کننده و ماه ِ درخشان و ستارگان پس زمینه جلوه‌ای خاص به عکس بخشیده‌اند.

AuroraPingvllir Casadoدیو در واقع موج ذرات بارداری است که این شفق قطبی را تشکیل داده‌اند، اما ممکن است همین ذرات طوفانی که از سمت خورسید می آیند، روزی تمدن بشر را از بین ببرند. در سال ۱۸۵۹، شفق‌های قطبی برجسته در سرتاسر جهان دیده شدند، یعنی یک پالس از ذرات باردار تاج خورشیدی همراه با یک شعلۀ خورشیدی بر مگنتوسفر زمین تأثیر گذاشت و این تأثیر به حدی قوی بود که رویداد کارینگتون را به وجود آورد.

یک مسیر نسبتأ مستقیم بین خورشید و زمین ممکن است با یک خروج جرم از تاج خورشیدی(CME)، همراه شود. چیزی که از آن اطمینان داریم این است که رویداد کارینگتون میدان مغناطیسی زمین را با چنان خشونتی فشرده کرد که جریانات در سیم‌های تلگراف به حدی شدید شدند که بسیاری از سیم‌ها جرقه زدند و اپراتورهای تلگراف را شوکه کردند. اگر رویداد کارینگتون، امروز بر روی زمین رخ دهد، احتمالا به شبکه‌های جهانی برق و وسایل الکترونیکی در مقیاسی که تاکنون تجربه نشده آسیب وارد می شود. این عکس برجسته از شفق قطبی در سال ۲۰۱۶ بر فراز دریاچه تینگوالاواتن در ایسلند گرفته شد، این دریاچه زمین را به دو صفحۀ تکتونیکی اوراسیای بزرگ و آمریکای شمالی تقسیم می کند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *