شکارچی جدید سیارات آغاز به کار کرد

بیگ بنگ: در همین هفته جاری، نسل بعدی شکارچی سیاره‌های فراخورشیدی ناسا، مأموریت علمی خود را آغاز کرد. در ۲۵ جولای ۲۰۱۸، ماهواره بررسی سیارات فراخورشیدی عبوری(TESS)، در آغاز بررسی دو ساله خود به منظور یافتن سیارات فراخورشیدی، با بررسی نزدیکترین و درخشان‌ترین ستارگان موجود در اطراف کره زمین و کشف نشانه‌هایی از تغییر در میزان روشنایی آنها، متوجه شد که یک سیارۀ در حال چرخش از مقابل این ستارگان عبور کرد.

tess operationalبه گزارش بیگ بنگ، از آنجا که تلسکوپ فضایی کپلر به پایان عمر مفید خود نزدیک شده و به خواب زمستانی می‌رود، TESS مجهز به اینترنت هرگز به فرصتی بهتر از این دست نخواهد یافت تا بتواند خودی نشان دهد. این ماهواره که در روز ۱۸ آوریل سال جاری از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال و توسط راکت فالکون ۹ اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد، نه تنها جانشین کپلر شده، بلکه نسبت به آن پیشرفت‌هایی نیز داشته است. در حالی که کپلر تنها سیارات موجود در عرصه محدودی از آسمان در فاصله ۳۰۰ تا ۳۰۰۰ سال نوری را جست و جو می‌کرد، تس تعداد ۲۰۰ هزار از درخشان‌ترین ستارگان موجود در کهکشان ما که بین ۳۰ تا ۳۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند را بررسی خواهد کرد که منطقه‌ای ۴۰۰ برابر بزرگتر از عرصۀ دید کپلر را پوشش می دهد.

این کاوشگر از چهار دوربین پیشرفته بهره می برد. هر کدام از این دوربین‌ها مجهز به یک حسگر ۱۶٫۸ مگاپیکسلی هستند. اگرچه TESS شروع به جمع‌آوری داده‌های علمی خود کرده، اما هنوز هیچ چیزی را به زمین مخابره ننموده است. چرا که فضاپیما در حال حاضر در مداری بیضوی به دور ماه با وسعتی در حدود ۱۰۸۰۰۰ تا ۳۷۵۰۰۰ کیلومتر قرار گرفته و مدار فضاپیمای زمین را تنها در هر ۱۳٫۷ روز با شیب ۳۷ درجه نسبت به مدار ماه مشاهده می‌کند.

چنین مداری سبب حصول اطمینان از این امر می‌شود که فضاپیما همواره  ۹۰ درجه خارج از فاز ماه باقی می‌ماند، طوری که میدان گرانشی ماه نمی‌تواند خط سیر TESS را در دهه‌های آینده مختل کند. همچنین، این مدار سبب می‌شود TESS یک تصویر واضح‌تر از تمام آسمان داشته باشد، و اجازه دهد تا این فضاپیما دمای خود را حفظ کرده و کاملا از کمربند تشعشعی وان آلن دور بماند. متاسفانه، این بدان معنی است که TESS تنها زمانی می‌تواند جزئیات ماموریتش را مخابره کند که کاملا به زمین نزدیک شده باشد. پس از مخابره اطلاعات، دانشمندان ناسا می‌توانند تجزیه و تحلیل‌های لازم را بر روی داده‌ها انجام داده و شرایط سیاره‌های مذکور را بسنجند.

پل هرتز، مدیر بخش اخترفیزیک ناسا می‌گوید: «من واقعا هیجان‌زده هستم چرا که شکارچی سیاره‌های فراخورشیدی جدید شروع به کنکاش فرای منظومه شمسی نموده و شاید این امر بتواند سبب کشف دنیاهای جدیدی شود. اکنون که می‌دانیم در کیهان ما سیارات بیشتری نسبت به ستارگان وجود دارند، وظیفه داریم این دنیای عجیب و غریب جدید را کشف کنیم.»

ترجمه: سهیلا دوست پژوه / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: newatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *