طلوع دنباله‌دار نئووایز بر فراز دریای آدریاتیک


بیگ بنگ: این منظره ارزش زود بیدار شدن از خواب را دارد. دنباله‌دار نئووایز قبل از طلوع آفتاب در طول هفتۀ گذشته در حال بالا آمدن بود تا علاقه‌مندان به آسمان در نیمکره شمالی را وادار کند، زود از خواب بیدار شوند.

قبل از طلوع آفتاب، عکاس توانست یکی از معدود دنباله‌دارهای قرن کنونی که با چشم غیرمسلح براحتی دیده می‌شود را رصد نماید. این مزاحم منظومه‌شمسی درونی احتمالا بعنوان دنباله‌دار بزرگ سال ۲۰۲۰ شناخته می‌شود. ویدئوی حاصل جزئیات طلوع دنباله‌دار نئووایز از ایتالیا بر فراز دریای آدریاتیک را با جزئیات نشان می‌دهد. این ویدئوی تایم‌لپس با بیش از ۲۴۰ تصویر در مدت ۳۰ دقیقه، ثبت شده است.

این دنباله‌دار در پیش زمینۀ ابرهای شب روشن و بدون علامت، و پیش از زمینه‌های ستارگان دوردست، خودنمایی می‌کند. نئووایز از میان ابرهای شب‌تاب موج‌دار و قبل از پس زمینۀ ستارگان دوردست طلوع می‌کند. دنباله‌دار نئووایز به طرز غیرمنتظره‌ای تاکنون درخشان باقی مانده و یون و دم‌های غباری آن از یک هسته حدود پنج کیلومتری پدید آمده است. خوشبختانه امشب، ناظران نیمکره شمالی با یک افق روشن و تاریک در سمت شمال غربی می‌توانند پس از غروب آفتاب، گلوله برفی میان سیاره‌ای را مشاهده کنند.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *