عصب‌شناسان حالت بالاتری از آگاهی را اندازه‌گیری کردند

بیگ بنگ: مواد روان گردان می توانند حالت بالاتری از آگاهی را ایجاد کنند. عصب‌شناسان دانشگاه ساسکس، افزایشی را در تنوع سیگنال‌های عصبی مغز افرادی که از داروهای روان‌گردان استفاده می‌کنند ثبت کردند.

اسکن‌های مغزی افزایش در تنوع سیگنال‌های عصبی در مغز افرادی که تحت تاثیر ال‌اس‌دی بوده‌اند را نشان می‌دهد.

به گزارش بیگ بنگ، مطالعات قبلی افزایش سطوح متنوع سیگنال‌های عصبی را در مغزهای «آگاه و بیدار» در مقایسه با این سطوح در مغزهای خواب، ثبت کرده بودند و کاربرد این شاخص‌ها را برای سطوح مختلف آگاهی تایید کردند. مطالعه‌ای که چند وقت پیش در ساینتیفیک ریپورتز منتشر شد، اولین مقاله‌ای است که سطوح بالاتر از خط مبنا را نشان می‌دهد.

آنیل ست(Anil Seth)٬ یکی از مدیران مرکز سکلر گفت:« این یافته نشان می‌دهد که با استفاده از داروهای روان‌گردان، مغز بسیار متفاوت‌تر از حالت عادی رفتار می‌کند. در طول استفاده از این مواد با واحد اندازه‌گیری تنوع سیگنال جهانی، فعالیت الکتریکی مغز نسبت به حالت عادی آگاهی در زمان بیداری، کمتر قابل پیش‌بینی و یکپارچه است.

محققان از فناوری تصویر‌برداری مغزی استفاده کردند تا فعالیت الکتریکی مغز افراد تحت تاثیر داروهای روان‌گردان سیلوسایبین، کتامین و ال‌اس‌دی را اندازه بگیرند. هر سه دارو باعث ایجاد سطح بالاتری از تنوع سیگنال عصبی شدند. ست می‌گوید:« از آن‌جایی که این اندازه‌گیری ارزش خود را به عنوان واحدی از «سطح آگاهی» نشان داده است، می‌توانیم بگوییم که به نظر می‌رسد حالت داروهای روان‌گردان سطح بالاتری از آگاهی نسبت به حالت عادی میباشند، اما این نسبت تنها با اندازه‌گیری ریاضیاتی مشخص است.

مصرف کنترل‌شده‌ی داروهای روان‌گردان برای مصارف پزشکی مثل درمان افسردگی به ثمر نشسته است. آخرین تحقیقات می‌توانند به دانشمندان کمک کند درک بهتری از چگونگی تاثیر گذاشتن این داروها بر مغز انسان و اینکه چطور می‌توان آن‌ها را تحت کنترل در آورد تا بتوان از آن‌ها در درمان بیماری‌های روانی استفاده کرد به دست بیاورند.

رابین کاهارت هریس(Robin Cahart-Harris)٬ عصب‌شناس دانشکده‌ی سلطنتی لندن می‌گوید:« یافته‌های تحقیق فعلی به ما کمک می‌کند بفهمیم وقتی انسانها آگاهی خود را با داروهای روان‌گردان توسعه می‌دهند چه اتفاقی در مغزشان می‌افتد. مردم اغلب می‌گویند که بینش‌هایی را تحت تاثیر این داروها تجربه کرده‌اند و وقتی این اتفاق در شرایط درمانی بیافتد، می‌تواند خروجی‌های مثبتی را پیش‌بینی کند. یافته‌های کنونی می‌توانند به ما کمک کنند بفهمیم چطور این اتفاق می‌افتد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Scientific Reports منتشر شده است.

ترجمه: امیرحسین سلیمانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *