عکس‌های جدید جونو از ابرهای طوفانی مشتری

بیگ بنگ: ناسا تصاویر جدیدی را نمایش داده که کاوشگر جونو از سیاره مشتری گرفته است و طوفان‌های غول‌آسا و ابرهای مارپیچی را در جو این غول گازی نشان می‌دهد.

image e Jupiter
عکس جدید از سیارۀ مشتری در ۱۲ فوریه ۲۰۱۹ توسط فضاپیمای جونو ثبت شده است.

به گزارش بیگ بنگ، فضاپیمای جونو در آگوست سال ۲۰۱۱ از پایگاه هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا پرتاب شد و در جولای سال ۲۰۱۶ به مدار سیاره مشتری رسید. این کاوشگر رباتیک در یک مدار قطبی در اطراف ِ این غول گازی قرار دارد و بیشترین بخش هر مدار از این سیاره دور می شود. اما هر ۵۳ روز یکبار، فضاپیمای جونو از بالای قطب شمال به مشتری نزدیک می شود و در اینجا یک ترانزیتِ ۲ ساعته را – از قطب تا قطب – آغاز کرده و از شمال به جنوب پرواز می کند.

image e Jupiter
تصویری از منطقۀ جریان جت به نام «jet N6» که طوفان‌های مارپیچی را نشان می دهد

در حین این پروازها، مدارگرد از پوشش ابری تارِ این سیارۀ غول‌پیکر عکسبرداری کرد، همچنین شفق‌های قطبی آن را مطالعه کرد تا اطلاعات بیشتری دربارۀ منشأ، ساختار، جو و مگنتوسفر آن بدست آورد. در ۱۲ فوریه سال ۲۰۱۹، جونو به طور موفقیت‌آمیزی هجدهمین پروازش بر فراز ابرهای بالایی اسرارآمیز مشتری را اجرا کرد.

image e Jupiter
عکس جدید از “لکه سرخ بزرگ” سیارۀ مشتری که یک طوفان عظیم و چرخان میباشد.

تمام ابزار علمی کاوشگر و دوربین نور مرئی JunoCam آن، که برای گرفتن تصاویر حیرت‌آور از مشتری طراحی شده، در حین پرواز در حال اجرا بودند تا داده‌های مورد نیاز را جمع‌آوری کنند. یکی از تصاویر جدید ابرهای مارپیچی را نشان می‌دهد که یک خاصیت دایره‌ای را درون منطقۀ جریان جت به نام «jet N6» احاطه کرده‌اند. تصاویر دیگر متمایزترین ویژگی مشتری – لکه سرخ بزرگ – را نشان می دهند، یک طوفان چرخشیِ گردباد مانند در جنوب خط استوای این غول گازی.

ترجمه: سحر  الله‌وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *