فرود موفق ۲ کاوشگر ژاپن روی سیارک “ریوگو”

Minerva IIAبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، ژاپن برای اولین‌بار موفق شد دو کاوشگر را به صورت همزمان بر روی یک سیارک فرود آورد. آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) تایید کرد که هر دو ربات آزمایش سیارک خود، یعنی نسل دوم فضاپیمای “MINERVA-II1” که به نام‌های “Rover-1” و “Rover-2” نام‌گذاری شده‌اند، در تاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۸ به طور موفقیت آمیزی از فضاپیمای بدون سرنشین هایابوسا۲ جدا شدند و بر روی سیارک “ریوگو” فرود آمدند و اکنون در حال ارسال عکس هستند.

MTUzNzYMDMOAبا توجه به اظهارات واحد کنترل ماموریت، هر دو کاوشگر در وضعیت خوبی قرار دارند و با سفینه مادر خود ارتباط تله متری و تصویری دارند. تایید شده است که هر دو کاوشگر به سطح سیارک رسیده‌اند و حداقل یکی از آنها به صورت خودران در حال حرکت و قدم برداشتن روی سطح کم جاذبه این سیارک است. هر گام حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و کاوشگر طی آن، حدود ۱۵ متر جابجا می‌شود که به آن اجازه می‌دهد تا به مطالعه مناطق مختلف سیارک بپردازد.

Ryuguتصاویری که توسط این کاوشگرها به نمایش گذاشته شده‌اند، بهترین نیستند، چرا که اکثر آنها در مدت کوتاهی پس از جدا شدن از سفینه مادر و در حال مانور گرفته شده‌اند. با این حال، سازمان فضایی ژاپن می‌گوید که آنها همچنان به نظارت بر تصاویر و داده‌های ورودی ادامه خواهند داد.

minerva landingفضاپیمای هایابوسا۲ دومین ماموریت اکتشاف سیارک است که توسط محققان ژاپنی در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب شد. این مدارگرد قرار است به مدت ۱۸ ماه در ایستگاه زمان بگذراند که طی آن نه تنها مشاهدات را انجام می‌دهد و به عنوان یک ایستگاه تقویت برای کاوشگر MINERVA-II1 عمل می‌کند، بلکه همچنین قرار است یک جسم مسی دو کیلوگرمی را برای ایجاد یک دهانه مصنوعی به سطح سیاره ریوگو پرتاب کند تا کار کاوشگرها برای نمونه‌برداری از خاک این سیارک در اواخر سال ۲۰۲۰ آسان شود.

MTUzNzYMDQOQ“تتسو یوشیمیتسو” رئیس پروژه هایابوسا۲ می‌گوید: اگرچه من با تصویر تاری که اولین بار از کاوشگر ارسال شد ناامید شدم، اما با توجه به شرایطی که این عکس گرفته شده بود، خوب بود. علاوه بر این، با تصویری که طی حرکت از سطح سیارک گرفته شده بود، توانستم اثربخشی مکانیزم حرکت روی شیء آسمانی کوچک را تایید کنم و نتیجه بسیاری از تحقیقات سالیان را به چشم ببینم.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: space.com , newatlas.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *