فضا چشم فضانوردان را ضعیف می‌کند!

بیگ بنگ: زندگی در فضا عوارض متعددی برای بدن فضانوردان به دنبال دارد، از دست رفتن حجم ماهیچه‌ها، بلند شدن قد، ضعف عضلانی و پوکی استخوان و اکنون دانشمندان دریافته‌اند حضور در فضا قدرت دید فضانوردان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

HT_intl_space_station4_cf_151029_16x9_992براساس گزارش واشنگتن پست به نقل از همشهری، تقریبا ۸۰ درصد از فضانوردانی که با چشم قوی و سالم به فضا رفته‌اند،‌ پس از بازگشت از اقامت طولانی مدت در فضا نشانه‌هایی از ضعف چشم در قالب نزدیک‌بینی از خود بروز می‌دهند. فضانوردان در زمان پرتاب به فضا باید از دیدی بی‌نقص برخوردار باشند (اجازه استفاده از لنزهای طبی وجود دارد) و وجود این مشکل می‌تواند برای ماموریت‌های آینده انسان به اعماق فضا معضلی بزرگ به شمار رود.

اولین فضانوردی که نشانه‌های ضعف بینایی را از خود بروز داد،‌جان فیلیپس بود که در سال ۲۰۰۵ به ایستگاه فضایی رفت. دید وی در حین اقامت در ایستگاه دچار ضعف شد و زمانی که وی به زمین بازگشت پزشکان متوجه شدند دقت دید او از ۲۰/۲۰ به ۲۰/۱۰۰ تغییر یافته‌ است. علاوه بر این آزمایش‌ها نشان دادند چشم این فضانورد نیز دچار تغییر شده‌است. پشت کره چشم وی مسطح‌تر شده‌ بود و باعث حرکت شبکیه به جلو شده‌ بود. درون چشم او نشانه‌هایی شبیه به کش آمدن دیده می‌شد و عصب‌های بینایی وی متورم بودند.

ناسا ابتدا تصور می‌کرد این پدیده تنها به یک فرد محدود می‌شود اما به تدریج مشخص شد اکثر فضانوردان در حین اقامت در فضا یا پس از بازگشت، به مشکلات مشابهی دچار می‌شوند. این مشکل اکنون VIIP یا فشار درون جمجمه‌ای مختل‌کننده بینایی نام گرفته‌ است و اصلی‌ترین عامل فرضی آن نبود نیروی جاذبه و ایجاد فشار در جمجمه فضانوردان است.

JNO_Case_report_-2a1468030210در زمین، نیروی جاذبه مایعات بدن را به سمت پاها می‌کشاند اما در فضا این رویداد رخ نمی‌دهد،‌ در طول اقامت یکساله اسکات کلی در فضا نزدیک به دو لیتر از مایعات بدنش به سمت مغزش هدایت شده بودند. تمامی این مایعات اضافی درون جمجمه می‌تواند به پشت کره چشم فشار وارد کند و اختلالاتی که شرح داده شدند را ایجاد کند.

ناسا تا زمانی که بتواند عامل اصلی این رویداد و راه حل آن را پیدا کند،‌ فضانوردان را موظف کرده تا لباسی به نام لباس چیبیس روسی به تن کنند، این لباس در واقع شلواری بسیار بزرگ است که هوای اطراف پای فضانوردان را مکیده و وضعیتی مشابه جاذبه زمین ایجاد می‌کند. محققان ناسا می‌گویند مطالعات در زمینه اختلالات بینایی فضانوردان در فضا در مراحل اولیه به سر می‌برد و به گردآوری داده‌های بیشتری نیاز دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: washingtonpost.com

فضا چشم فضانوردان را ضعیف می‌کند!, ۵٫۰ out of 5 based on 9 ratings

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام ‘سایت علمی بیگ بنگ’ و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *