قمرهای “سیب‌زمینی” شکل مریخ

قمرهای سیب‌زمینی شکل مریخ

از میان ۱۹ تصویر گرفته شده با دوربین “THERMIS”، فیلم جدیدی از قمرهای مریخ گرفته است که همانند “سیب زمینی‌های ناصاف” به دور سیاره سرخ می‌گردند.

این فیلم، قمرهای “فوبوس”(Phobos) و “دیموس”(Deimos) را نشان می‌دهد.

تصاویر به کار رفته برای ساختن این ویدئو با استفاده از نور طول موج مرئی ضبط شد؛ بنابراین چشم انسان می‌تواند این فیلم را ببیند.

نام دوربین THERMIS مخفف عبارت “سیستم تصویربرداری انتشار حرارتی” (Thermal Emission Imaging System)  است که یکی از ویژگی‌های مدارگرد “اودیسه مریخ” (Mars Odyssey) است.

براساس بیانیه ناسا، این حرکت آشکار، ناشی از توالی پخش مشاهدات دوربین طی مدت ۱۷ ثانیه‌ از تاریخ ۱۵ فوریه امسال است، نه از حرکت این دو قمر.

تازه ترین فیلم، دومین مشاهده قمر فوبوس توسط مدارگرد “اودیسه مریخ” است. نخستین مشاهده در ۲۹ سپتامبر سال ۲۰۱۷ بود.

ناسا اضافه کرد: پژوهشگران، از اوایل سال ۲۰۰۲ از دوربین THERMIS برای بررسی مریخ استفاده کرده‌اند اما گرداندن مدارگرد اودیسه برای نشان دادن فوبوس توسط این دوربین، اخیرا انجام شد.

هنگام مشاهده، فاصله قمر فوبوس از مدارگرد اودیسه، حدود ۳,۴۸۹ مایل و فاصله قمر دیموس، حدود ۱۲,۲۲۲ مایل بود.

در ماه نوامبر، اخباری منتشر شد که از ضبط اولین تصاویر قمر “ستاره مرگ” فوبوس که شاید روزی میزبان ماموریت‌های انسان باشد توسط مدارگرد “اودیسه مریخ” ناسا حکایت داشت.

با استفاده از دوربین  THERMIS، این مدار اطلاعات جدیدی در مورد تغییر دمای فوبوس طی یک روز جمع‌آوری و سرعت گرم و سرد شدن زمین را آشکار کرد.

در تصاویر شگفت‌انگیز ناسا در ماه سپتامبر، برای نشان دادن سطحی که با وسیله دما کدگذاری رنگی شده، طول موج مرئی و داده‌های مادون قرمز ترکیب شدند.

امکان دارد داده‌های مدارگرد اودیسه علاوه بر بافت سطح، اطلاعاتی در مورد ترکیب مواد معدنی ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *