لیزرها برای پیدا کردن زباله های فضایی کمک می کنند!

زباله های فضایی

در این مطلب با ما همراه باشید تا ببینیم طبق  یافته های جدیدم محققان، چگونه از لیزر ها برای یافتن زباله های فضایی استفاده می شود؟

محققان چینی دریافتند حه قابلیت یافتن زباله های کوچک فضایی با لیزر ها و مکان یاب ها و شبکه های عصبی مرتبط با آن وجود دارد و می توان با استفاده از لیزر ها زباله های فضایی را پیدا کرد.

بر اساس مقاله ای که در ژورنال Journal of Laser Applications منتشر شده، تیمی از محققان چینی با توسعه الگوریتم های مخصوص برای تلسکوپ های لیزری، موفق شدند مکان زباله های فضایی را با دقت بیشتری نسبت به روش های قبلی مشخص کنند.

«Tianming Ma»، یکی از نویسندگان مقاله در مورد این روش بیان می کند:

«پس از بهبود دقت تلسکوپ به کمک شبکه عصبی می توان زباله فضایی با سطح مقطع یک متر مربع در فاصله ۱۵۰۰ کیلومتری را شناسایی کرد.»

پیش از این هم دانشمندان از لیزر برای ردیابی زباله های فضایی استفاده کرده بودند.  گفتنی است این سیستم ها در ردیابی قطعات کوچک و بسیار سریع محدودیت داشته و تا فاصله زیر یک کیلومتر دقت داشتند.

اکنون محققان چینی به کمک شبکه عصبی دقت تلسکوپ های خود را بهبود دادند. آنها برای شناسایی دقیق تر زباله های فضایی با تلسکوپ لیزری، از دو شبکه عصبی متفاوت استفاده کرده و روش خود را در برابر روش های سنتی شناسایی زباله فضایی آزمایش کردند.

محققان چینی اظهار می کنند این نخستین بار است که از شبکه عصبی برای بهبود قابل توجه دقت تلسکوپ لیزری استفاده می شود. به عقیده آنها یافته های جدید تاثیر بزرگی بر مسیریابی فضاپیماها در مدار خواهد گذاشت و دانستن مکان دقیق زباله امنیت فضاپیما در مدار را تضمین خواهد کرد.

بنا بر تعریف ناسا از زباله های فضایی، هر آنچه که از کار افتاده است و کاربرد خاصی برای علم و پژوهش های فضایی ندارد و ساخت دست انسان است زباله ی فضایی به شمار می رود که شامل فضاپیما، اجزای مختلف راکت ها و دیگر اجسام مربوط به ماموریت های فضایی می شود.

زباله های فضایی با سرعت بسیار بالا و حداکثر ۲۸۹۶۸ کیلومتر بر ساعت در فضا حرکت کرده و خطری جدی برای فضانوردان و فضاپیماهای بالای مدار زمین محسوب می شوند. به گفته ناسا، میلیون ها زباله فضایی کوچک در مدار زمین رها شده اند که ده ها هزار قطعه ابعادی بزرگ تر از توپ تنیس دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *