ماموریت جدید ناسا برای منحرف کردن سیارک‌ها از مسیر زمین

بیگ بنگ: ماموریت جدید ناسا با هدف آزمایش تکنیک منحرف ساختن سیارک‌ها وارد فاز طراحی شد، ماموریتی با نام DART که قرار است طی آن فضاپیمایی به اندازه یک یخچال به یک سیارک بی‌ضرر کوبیده شود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، با برخورد فضاپیما به سیارک، جرم کیهانی به آرامی به مدار اصلی خود به عقب رانده خواهد شد. این پروژه اولین قدم کلیدی برای ایجاد محافظ سیاره‌ای در برابر سیارک‌های مهاجم است. DART که مخفف آزمایش تغییر مسیر سیارک دوگانه ( Double Asteroid Redirection Test) توسط دانشمندان در لابراتوار فیزیک کاربردی جانز هاپکینز در دست طراحی است و براساس تکنیک ضربه‌گیر کینتیک ساخته خواهد شد. در این تکنیک فضاپیما با سرعتی بالا با یک سیارک نزدیک به زمین برخورد خواهد کرد و باعث تغییر مسیر آن از مدار اصلی خواهد شد. این تاکتیک را می‌توان به تدریج برای منحرف ساختن سیارک‌های نزدیک به زمین مورد استفاده قرار داد.

ماموریت DART در اولین نمایش خود روی سیارکی بی‌خطر در سامانه دیدیموس به آزمایش گذاشته خواهد شد. دو سیارک در این سیستم دوتایی به دیدیموس A با شعاعی به اندازه ۸۰۰ متر و دیدیموس B با شعاعی برابر ۱۶۱ متر شهرت دارند. ناسا امیدوار است بتواند فضاپیمایی را تا سال ۲۰۲۴ به دیدیموس B بکوباند. به گفته تام استاتلر دانشمند ارشد پروژه DART در دفتر مرکزی ناسا، این سیستم دوتایی سیارکی بهترین آزمایشگاه طبیعی برای آزمودن این تکنیک است. حرکت دیدیموس B در مدار سیارک دیگر امکان مشاهده نتیجه برخورد را ساده‌تر می‌کند و این اطمینان را ایجاد می‌کند که آزمایش مدار دو سیاره را به دور خورشید تغییر نخواهد داد.

در این ماموریت فضاپیمای DART با استفاده از سیستم هدف‌گیری خودکار به سمت دیدیموس پرواز کرده و خود را به سمت دیدیموس B هدف خواهد گرفت. این فضاپیما که ابعادی برابر یک یخچال دارد، با سرعتی برابر ۲۱۴۳۶ کیلومتر بر ساعت با سیارک کوچکتر برخورد خواهد کرد، این سرعت، ۹ برابر بیشتر از سرعت حرکت گلوله است. این برخورد کیهانی به چشم غیر مسلح دیده نخواهد شد اما رصد‌خانه‌های زمینی می‌توانند تغییراتی که در نتیجه برخورد ایجاد شده را مشاهده کنند. ضربه در مدار زمینی سیارک تغییر بسیار کوچکی ایجاد خواهد کرد که این تغییر به مرور زمان بزرگتر خواهد شد. اطلاعات به دست آمده از این ماموریت می‌تواند نتیجه حدودی ماموریت‌های آینده برای راندن سیارک‌های مهلک از زمین را مشخص سازد و دانشمندان می‌توانند براساس اطلاعات به دست آمده وزن مورد نیاز برای راندن یک سیارک از زمین را تعیین کنند.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: gizmodo.com

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *