مثلث تابستانی بر فراز دیوار چین

بیگ بنگ: آیا تاکنون مثلث تابستانی را دیده اید؟ ستارگان درخشان نسر واقع (Vega) نسر طائر (Altair) و دنب (Deneb) مثلثی بزرگ را تشکیل می دهند که در آسمان شمالی می توان طلوع آن را در ساعات اولیه صبح اوایل بهار و در پاییز به هنگام عصر مشاهده کرد. در طول ماه های تابستان، این مثلث در نزدیکی نیمۀ شب به شکل سه عدد از درخشان ترین ستاره ها در آسمان مشاهده می شود.

در این تصویر، دستۀ ستارگان مثلث تابستانی در فصل بهار بر فراز دیوار بزرگ چین عکس برداری شده است. دیوار بزرگ چین یک میراث فرهنگی جهانی است که در قرن ششم بر روی کوه یان ساخته شد. بر روی قله برج وانجیانگلو مشاهده می شود که از روی آن در یک شب صاف، نورهای شهر پکن از دور قابل رویت هستند.

واژه مثلث تابستانی در سال ۱۹۵۰ میلادی، توسط سر پاتریک مور بر سر زبان ها افتاد، اما برای اولین بار ستاره شناس اتریشی توماس اوسوالد در اواخر سال ۱۹۲۰ میلادی از این ستاره ها به عنوان مثلت بزرگ (Grosses Dreieck)و در ۱۹۳۴ میلادی به عنوان مثلث تابستانی (Sommerliches Dreieck) یاد کرد. جوزف یوهان فون لیتروو در مقاله ای در سال ۱۸۶۶ این ستاره ها را مثلث آشکار توصیف کرده بود و نیز یوهان الرت بوده در سال ۱۸۱۶ این ستاره ها را در نقشه ای در کتابش به هم متصل کرده بود اما برای آن نامی در نظر نگرفته بود.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: apod

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *