ناسا بدنبال شناسایی تروجان های زمین

ناسا بدنبال شناسایی تروجان های زمین

فضاپیمای رباتیک Osiris-Rex ناسا قرار است بین روزهای ۹ تا ۲۰ فوریه(۲۱ بهمن تا سوم اسفند) کار خود برای شناسایی سیارک هایی که در مدار زمین به دور خورشید قرار گرفته اند، آغاز کند. به سیارکهایی که در یک مدار با زمین قرار دارند، تروجان های زمین گفته می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از سای تک، این بخش جالب ماموریت در اواسط سفر کاوشگر به سیارک بنو(Bennu) رخ خواهد داد که قرار است به جمع آوری نمونه های سنگی از سیارک بزرگ مذکور و بازگرداندن آن ها به زمین برای تجزیه و تحلیل بپردازد.

به گزارش آکاایران: ماموریت اصلی کاوشگر Osiris-Rex که در سپتامبر ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شده، قرار دادن خود در مدار اطراف سیارک بنو برای دو سال است.

این فضاپیما به پیگیری سیارکها در نقطه های لاگرانژ خواهد پرداخت که ترکیب نیروهای گرانشی خورشید و زمین در آنجا با هم در تعادل قرار دارند. این تعادل به سیارک ها و اجسام مشابه اجازه می دهد تا در مدارهای تقریبا ثابت بطور جمعی حرکت کنند.

ناسا همچنین با قرار دادن تلسکوپ فضایی جیمز وب در یکی از نقطه های لاگرانژ در فاصله بیش از ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین از این مناطق بهره خواهد برد.

کاوشگر Osiris-Rex برای پیگیری این سیارکها از دوربین های حساس خود به منظور نظارت بر موقعیت های عقب و جلو مدار زمین در زمان گردش سیاره به دور خورشید استفاده خواهد کرد. این ازدحام های تروجانی همچنین در نزدیکی مریخ، ناهید، اورانوس و نپتون نیز دیده شده اند.

این کاوشگر در حال حاضر در فاصله نزدیک به ۱۱۹ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد و در سفر رفت و برگشت هفت ساله خود به سیارک بنو، نمونه هایی از سنگ این سیارک را جمع آوری خواهد کرد.

آخرین سیارک تروجان در سال ۲۰۱۰ توسط تلسکوپ “وایز” ناسا شناسایی شد. این سیارک ۳۰۵ متری به نام ۲۰۱۰ TK-7 در زاویه ۶۰ درجه در جلو زمین حرکت می کند.

این ماموریت همچنین به کاوشگر کمک می کند تا از آن برای ورود ایمن به بنو در سال ۲۰۱۸ استفاده کند. این ماموریت از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا بسیاری از عناصر اصلی حیات توسط سیارک هایی که به دنباله دار تبدیل شده اند، به زمین منتقل شدند. نمونه هایی که این فضاپیما به زمین باز خواهد گرداند به دانشمندان در درک بهتر منشا منظومه شمسی و همچنین آغاز حیات در زمین کمک خواهد کرد.

کاوشگر Osiris-Rex در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۶ نخستین مانور فضای عمیق خود موسوم به DSM-1 را اجرا کرد که اولین تغییر مسیر اصلی آن با استفاده از موتورهای اصلی فضاپیما محسوب می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *