ناسا علت وجود نورهای عجیب در آسمان قطب شمال را اعلام کرد

ناسا علت وجود نورهای عجیب در آسمان قطب شمال را اعلام کرد

اخیرا ستاره‌شناسان تصاویری از وجود نورهای عجیب در آسمان قطب شمال منتشر کرده بودند که در فضای مجازی خبرساز شد، اما ناسا در خبری علت وجود نورها را اعلام کرد و به حواشی پایان داد.

اخیرا ستاره‌شناران در شمال کشور نروژ نورهای عجیب و البته زیبایی را در آسمان مشاهده کردند که حواشی زیادی را مبنی بر موجودات فضایی به همراه داشت، اما ناسا دلیل منطقی برای آن عنوان کرد و به تمامی حواشی پیرامون این تصاویر پایان داد. بر اساس اعلام رسمی ناسا این نورها به دلیل تست موشکی ماموریت AZURE به وجود آمده و هدف این ماموریت نیز بررسی الگوهای بادهای خورشیدی است. در واقع ناسا با انجام ماموریت AZURE شفق قطبی مصنوعی ایجاد می‌کند تا بتواند بادهای ارتفاعات بالا را بررسی کند.

دلیل وجود نورهای عجیب در آسمان قطب شمال

نورهایی که در آسمان قطب شمال مشاهده شد به دلیل انتشار دو گاز بی‌خطر در اتمسفر است که این گازها در آزمایش بخار به وجود آمده‌اند. در واقع مراحل ایجاد این گازها نیز همانند پدیده شفق قطبی است. گفتنی است شفق قطبی به ایجاد نورهای رنگین و متحرکی در آسمان شب گفته می‌شود که در عرض‌های نزدیک دو قطب زمین پدیدار شده و ناشی از برخورد ذرات باردار باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین هستند. رصدگران با مشاهده چنین پدیده‌ای می‌توانند مسیرهای عمودی و افقی ذرات یونوسفر را به خوبی اندازه‌گیری کرده و شفق قطبی مصنوعی را نیز درک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *