نظریه هم ارزی توسط دانشمندان به اثبات رسید!

در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید تا نظریه ی اصل هم ارزی را معرفی کرده و اخبار مربوط به اثبات آن را مطالعه نماییم. این نظریه از کجا می آید و در خصوص چه موضوعی است؟

اصل نظریه هم ارزی به اثبات رسید. بر طبق این نظریه، زمانی که یک پر و  یک وزنه ی سنگین را در فضا و شرایط خلا رها کنید، هر دوی آن ها در یک زمان با زمین برخورد خواهند کرد. به بیان دیگر، این دو برخلاف جرمشان دقیقا به یک شیوه تحت تاثیر میدان گرانشی زمین قرار می گیرند. براساس نظریه نسبیت اینشتین همین قانون در مورد اشیاء عظیم الجثه از قبیل ستاره ها پابرجاست و حالا اختر فیزیکدانان اساس این نظریه را اثبات کرده اند.

Guillaume Voisin از دانشگاه منچستر انگلستان و دیگر محققان همکار او با استفاده از یک تلسکوپ رادیویی نحوه چرخشیدن یک ستاره نوترونی به دور دو ستاره کوتوله سفید را در یک منظومه که شبیه به منظومه خورشید، ماه و زمین است بررسی نمودند. آنها در ادامه با مقایسه سرعت، حرکت و توده این اجرام توانستند نسخه کیهانی از تست مشهور گالیله در اواخر دهه ۱۵۰۰ میلادی را اجرا کنند (در آن تست گالیله دو کره با جرم های مختلف را از برج کج پیزا رها کرد و هر دوی آنها در یک زمان به سطح زمین رسیدند). نتایج این آزمایشات نیز نشان داد که هر سه ستاره به یک اندازه تحت تاثیر میدان های گرانشی قرار دارند.

زمانی که بخواهیم جرم دو شیء را اندازه بگیریم دو راه را می توانیم استفاده کنیم:

  • اولا مقایسه آن با شی دیگری که جرم مشخصی دارد
  • دوما شتاب دادن به شی و سپس بازگرداندن آن با کمک قانون دوم حرکت نیوتن

محققان و اخترشناسان دریافتند که نتیجه هر دوی این تست ها در مورد منظومه ستاره ای مورد اشاره با هم برابر است اما نمی توانستند علت را توضیح دهند. اینشتین نظریه نسبیت و اصل هم ارزی را ابداع کرد تا در نهایت توضیحی برای قوانین طبیعت ارائه نماید که چنین نتایجی را به دست می دهند. با گذشت چندین دهه از آن زمان، نظریه های علمی او از همگرایی گرانشی گرفته تا امواج گرانشی به اثبات رسیدند و حالا هم نوبت به اصل هم ارزی رسیده است.

Guillaume در رابطه با این آزمایش بیان کردند:

تنها نظریه مربوط به گرانش که پیرو اصل هم ارزی است همین نظریه نسبیت عام است؛ دیگر فرضیه ها در مراحلی آن را نقض می کنند. در این آزمایش بار دیگر نظریه نسبیت عام اینشتین به اثبات رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *