نقشه سرن برای ساخت برخورد دهنده ای عظیم

بیگ بنگ: برخورد دهنده‌ هادرونی بزرگ(LHC) هنوز هم کارهای خوب بسیاری برای انجام در زمینۀ شتابدهی ذرات دارد اما دانشمندان برای جایگزینی آن با یک برخورد‌دهنده‌ی بزرگ که سه برابر LHC می‌باشد، اقداماتی را شروع کرده‌‌اند.

به گزارش بیگ بنگ، انتظار می‌رود انجام جایگزینی LHC چندین دهه به طول بینجامد و به همین دلیل است که متخصصان مشتاق‌اند که از همین الان کار ساخت آن را شروع کنند. هدف ساخت ماشینی است که هفت برابر قدرتمند تر از سخت‌افزار کنونی باشد. بیش از ۵۰۰ دانشمند از سراسر جهان در برلین، آلمان گرد آمده‌اند تا در مورد نحوه‌ی ساخت LHC 2.0 یا برخورد دهنده‌ی دایره‌ ای شکل آینده(FCC) با هم بحث کنند.

تونل حلقه شکل برخورد دهنده ۲۷ کیلومتر طول دارد در حالی که حلقه‌ی FCC بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر طول خواهد داشت که از مرز بین سوئیس و فرانسه شروع  خواهد شد. ماشین بعدی با نصب آهن‌رباهایی با قدرت دو برابر قادر به برخورد دادن پرتوی ذرات با قدرتی تا ۱۰۰ ترا الکترون ولت میباشد که برابر با سطحی از شتاب ذرات است که از ۱۰ میلیون آذرخش ایجاد می‌شود. این انرژی اضافی محققان را قادر خواهد کرد تا ذرات پنهان حتی سنگین‌تر از بوزون هیگز را ببینند. بوزون هیگز ذره‌ای است که اساسی‌ترین درکیات ما از قوانین موجود طبیعت را تایید می‌کند، در سال ۲۰۱۲ شتاب دهنده شواهدی مبنی بر وجود این ذره را پیدا کرد.

محققان می‌گویند LHC بعدی میتواند در ساخت مواد مقاوم در برابر اشعه به منظور استفاده در راکتورهای هسته‌ای و شبکه‌های برق نیز کاربرد داشته باشد. تیمی که در صدد تهیه‌ی نقشه‌های FCC است امیدوار است تا سال آینده پروپوزال آن را آماده کند اما ممکن است ۲۰ سال طول بشد تا FCC برای اولین بار قابل استفاده باشد. برای LHC تهیه‌ی نقشه‌ها تا آماده شدن برای بهره‌برداری ۳۰ سال طول کشید. هدف نهایی ساخت FCC نگاه دقیق‌تر به قوانین کیهان می‌باشد.

مقایسه اندازه برخورد دهنده هادرونی فعلی با برخود دهنده نسل آینده

میشائیل بندیکت که رهبری تیم را به عهده دارد می‌گوید:« زمانی که به چیزهایی چون حرکت کهکشان‌ها نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که فقط ۵ درصد آن‌چه که می‌بینیم را می‌توانیم بفهمیم. اما با سوالاتی همچون سوالاتی که در مورد ماده‌ تاریک (که به حرکت نکردن کهکشان‌ها و ستارگان مطابق انتظار ما ربط پیدا می‌کند) برایمان پیش می‌آید تنها توضیح ممکن این است که ماده‌ای پنهان از دید ما باعث انحراف در مسیر حرکت آنها می‌شود.»

برخورد دهنده‌ی هاردونی بزرگ که باعث برخورد پرتو ذرات با قدرتی که ماده را به اجزای تشکیل دهنده آن می‌شکند تا سال ۲۰۳۵ و شاید پس از آن هم به اکتشافات علمی ادامه خواهد داد. شتاب دهنده در اوایل امسال ۵ ذره‌ی زیراتمی جدید را فقط در طول یک آنالیز تشخیص داد. LHC در اواسط ۲۰۲۰ به طور قابل توجهی ارتقاء داده خواهد شد و نرخ برخورد ذرات و دقت آن بهبود خواهد یافت. پس از این ارتقاء اسم آن نیز به برخورد دهنده‌ی هاردونی با درخشش بالا(HL-LHC) ارتقاء خواهد یافت. بسیار مشتاقیم تا ببینیم LHC و FCC در دهه‌های پیش رو به چه شکل خواهند بود شما می‌توانید این تغییرات را از وب سایت رسمی مطالعات FCC دنبال کنید.

ترجمه: معصومه رحیمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *