پاسخی به شبهات سفر به ماه

بیگ بنگ: در جریان ماموریت آپولو با هزینه ای بیش از ۲۰ میلیارد دلار ۱۲ نفر روی سطح ماه گام نهادند.(اطلاعات بیشتر) این تجربه چیزی نیست که نصیب هرکسی بشود. اما تاکنون برخی افراد ادعا کردند که این اتفاق هرگز رخ نداده، در این مقاله به برخی از شبهات پاسخ داده شده است.

عکس مشهور باز آلدرین بر روی ماه در ماموریت آپولو ۱۱. اعتبار عکس: ناسا

عکس مشهور باز آلدرین بر روی ماه در ماموریت آپولو ۱۱. اعتبار عکس: ناسا

به گزارش بیگ بنگ، هفت درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی سال ۲۰۱۳ به چنین چیزی معتقدند هستند!!! این بدان معناست که از هر ۱۵ نفر یک نفر به این مساله باور دارد. در واقع میلیون ها آمریکایی! پس چرا بسیاری دیگر به این موضوع باور دارند؟ برخی نظریه پردازان توطئه سعی بر این دارند با یکسری استدلالهای متقاعد کننده حقیقت را زیر سوال ببرند.اما دانشمندان هم جوابهایی دارند که در اینجا به نکات بزرگ و نقاط مقابلشان خواهیم پرداخت.

۱- پرچم آمریکا در حال تکان خوردن در باد است! منکران فرود بر ماه می گویند تصاویر واضحی گواه بر این مساله است و نکته اصلی همینجاست، چون بر روی ماه هیچ بادی وجود ندارد و در نتیجه این یک دروغ است!

براساس گفته های محققان ناسا این مساله فقط نمایانگر اینرسی است:«وقتی یک تکه پارچه ی لوله شده با تکانه زاویه ای انباشته شده را بگشایید، این تکانه بطور طبیعی به شکل موج ظاهر میشود و در واقع هیچ نسیمی احتیاج نیست.» خدمه آپولو ۱۱ بعضی میله ها را کج کرده بودند تا پرچم را مستقیم نگه دارد که اینکار باعث پیچ و تاب خوردن پرچم شده بود. فضانوردان آپولو ۱۲ هم مشکل مشابه این را داشتند.

۲- اما هیچ دهانه ای در محل فرود ماژول حفر نشده؟! چگونه می توان یک سفینه و فضانوردانش را به وزن ۳۶ هزار پوند بر روی ماه فرود آورد، بدون آنکه دهانه ای روی گرد و غبار آن حفر شود؟”

نمایی نزدیک از سطح زیر موتور ماه‎نشین ایگل، ماموریت آپولو ۱۱

پاسخ محققان ناسا چیست؟ شتاب گرانشی بر روی ماه تقریبا ۶ برابر ضعیف تر از زمین است، بنابراین ماژول فرود بر ماه کار سختی نباید انجام میداده است: یعنی ۶ هزار پوند به جای ۳۶ هزار پوند. مدارگرد ماه(LEM) زمانی که به سطح ماه نزدیک شده است خاموش شده تا فرود را تا حد ممکن آرام سازد.

۳- درباره ی منابع نوری متعدد چه پاسخی هست؟ درست مثل نورپردازی های صحنه فیلمبرداری؟! این نکته توسط کسانی مطرح شده که فکر میکنند پروژه فرود آپولو در یک صحنه فیلمبرداری برگزار شده ست.

ماه‏‌نشین ایگل در دوردست، سایه عکاس و دیگر عوارض سطح ماه – عکس از نیل آرمسترانگ

پاسخ محققان ناسا چیست؟ نورخورشید همانند زمین، از اجسام روی سطح ماه بازتاب میکند. بنابراین تمام عکس ها و ویدیو ها شامل نور بازتاب شده از زمین، ماژول ماه و گرد غبارهای سطح ماه است.

۴- در عکس هایی که “ظاهرا”در ماه گرفته شده اند، هیچ ستاره ای وجود ندارد. یک اشتباه کاملا آماتور توسط کارگردان؟درست است؟ آنها باید تیم هنری خود را به آتش بکشند!

باز آلدرین، فضانورد آپولو۱۱ در کنار ابزار آزمایش بادهای خورشیدی- عکس از نیل آرمسترانگ

کم ارزش به نظر می آید؟ این مساله بخاطر تنظیمات دوربین است. فضانوردان آپولو مجبور بودند تنظیمات دوربین مورد استفاده خود را (هازلبند ۵۰۰ ای ال اس) جوری قرار دهند که به خوبی با شرایط محیط و کارشان منطبق گردد.(برای اطلاعات بیشتر) احتمالا بتوانید با زیاد کردن روشنایی(exposure) عکس، ستاره های کم نور را هم در پس زمینه داشته باشید. اما این باعث می شود که بقیه عوارض عکس به خوبی دیده نشوند. فضانوردان احتمالا به شکل اجسامی از جنس انرژی نورانی دیده می شوند که دارند روی سطح ماه پرسه می زنند و این خودش یک تئوری توطئه کاملا جداست!

۵-درباره رد چکمه ها چی؟ آنها عالی به نظر می رسند. در واقع زیاد از حد عالی! انگار که قبلا روی بتن حک شده اند!

جای پای نخستین انسان در ماه، عکس گرفته‌ شده در ماموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹، اعتبار عکس: ناسا

پاسخ محققان ناسا چیست؟ باید از گرد و غبارها متشکر باشیم. بخصوص از غبار و خاک ماه. ریزدانه های منحصر به فرد آن تیز و سمباده مانند هستند و بیشتر شبیه به بستر آتشفشان ها می مانند تا شن های ساحلی. این بدان معناست که به خوبی باهم جفت می شوند و عدم وجود هرگونه بادی _ ما از پس این یکی هم برآمدیم، چون اتمسفری وجود ندارد که بخواهد بادی داشته باشد _  باعث می شود که به این زودی ها رد چکمه ها از بین نرود. محیط آنجا ناهمگن و ساینده است بخصوص کناره دهانه آتشفشان ها شکل پذیر و ثابت هستند و بادی هم نیست که از بین ببرتشان.

محل فرود ماموریت های آپلولو ۱۱ – ۱۲ – ۱۴ – ۱۵- ۱۶ و ۱۷

شواهد دیگر:

فقط در خلا است که شما یک پر و چکش را با هم اگر بیندازید با سرعت یکسان حرکت می کنند. میدانید چه چیزی را نمیتوانید با خیال راحت در خلا جای داد؟ یک گروه فیلمبرداری! یک مکان خوب خالی از هوا برای آزمایش اصل هم‌ارزی، ماه است. به همین دلیل در سال ۱۹۷۱ فضانورد ماموریت آپولو ۱۵، دیوید اسکات، یک چکش و پر را با هم روی سطح ماه رها کرد و با اطمینان، همان طور که دانشمندان از جمله گالیله و اینشتین پیش بینی کرده بودند، این دو همزمان به سطح ماه رسیدند. اصل هم ارزی که ثابت شده است، اظهار می‌دارد که شتاب یک جسم که از جاذبه سر چشمه می‌گیرد به جرم، رنگ، شکل، چگالی، ترکیبات یا هیچ چیز دیگر آن بستگی ندارد.

دانلود ویدئو

آزمایشات علمی متعدد مستقلی روی نمونه های آورده شده با آپولو از ماه نشان میدهد که آنها در هیچ کجای زمین موجود نیستند و نمیتوانند شکل بگیرند. مدارگرد شناسایی ماه همچنان می تواند مسیر پیاده روی و تاسیسات ماموریت آپولو را رصد کند. هنوز هم قانع نشدید؟ شما میتوانید از باز آلدرین برای اثبات این مساله سوال بپرسید، اما او معروف است به مشت کوبنده بر دهان منکران! تصمیم با شماست.

ترجمه: ریحانه نامداری/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: aol.com

مطالعه ی مقالات زیر توصیه می شود:

“آیا انسان واقعا به ماه سفر کرد” پوریا ناظمی: قسمت اولقسمت دومقسمت سوم

قسمت چهارمقسمت پنجمقسمت ششمقسمت هفتم

سفر به ماه از خیال تا واقعیت – سمیر  الله وردی

پاسخی به شبهات سفر به ماه, ۴٫۶ out of 5 based on 8 ratings

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام ‘سایت علمی بیگ بنگ’ و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *