پنج روش برای ساخت یک کهکشان بدون مادۀ تاریک

بیگ بنگ: اخترشناسان دو کهکشان بنام NGC 1052-DF2 و NGC 1052-DF4 کشف کردند که فاقد مادۀ تاریک هستند. در حالیکه بیشتر کهکشان‌ها دارای ماده‌ تاریک فراوان هستند، این کهکشان‌ها که در نزدیکی یک کهکشان بیضوی غول‌آسا کشف شده‌اند، عملأ بدون ماده تاریک هستند.

به گزارش بیگ بنگ، این دو کهکشان نخستین در نوع خود هستند، اما نظریات را رد نمی‌کنند. در پایین پنج روش برای ساخت و شکل‌گیری این نوع کهکشان پیشنهاد می شود:

۱- از گازِ از بین رفته در یک خوشه: وقتی کهکشان‌ها وارد محیط درون‌خوشه‌ای می‌شوند، ممکن است گاز آنها از بین برود و ستاره‌های جدیدی در انزوا ایجاد شوند که فاقد مادۀ تاریک باشند.

files bJdpyUOVe HssYA۲- خارج شده از ادغام‌های کهکشانی: وقتی دو کهکشان به یکدیگر برخورد می‌کنند، معمولأ کاملأ ادغام می‌شوند، اما گاهی‌ اوقات یک نوع ماده خارج می‌شود. مقادیر کافی از این ماده می‌تواند یک کهکشان باریونی تولید کند.

startswithabang files ns۳- جریانات خارجی اختروش‌ها: جریانات خارجی از کهکشان‌های پرجرمی که نیروی خود را از سیاه‌چاله دریافت می‌کنند می‌توانند فروپاشی شوند تا کهکشان‌های خاص ِ خودشان را تولید کنند. آنها معمولأ کهکشان‌های کوتوله تولید می‌کنند، اما از این کهکشان‌های فاقد ماده تاریک اساسأ بزرگتر هستند.

A Multi Wavelength View of Radio Galaxy Hercules A۴- اجرام کهکشانی تکامل یافته: کهکشان‌ها گاهی‌اوقات همراهانی درخشان دارند: مواد خرد شده و یونیزه شده. کهکشان DF2 و DF4 می‌تواند یک آنالوگ ِ ۱۰ میلیارد سالۀ تکامل یافته شبیه کهکشان Hanny’s Voorwerp باشد.

Hannys voorwerp۵- شاید هیچ مادۀ تاریکی وجود ندارد: ممکن است بعضی از کهکشان‌ها گرانش معمولی را از مادۀ معمولی بدست آورند، مثلا می‌توان به فرضیۀ “دینامیک نیوتنی اصلاح شده” توجه نمود که سعی در توضیح این مشاهدات غیرمعمول، بدون نیاز به جرم اضافی یا ماده تاریک اشاره کرد. 

M rotation curve HIاگر تمام کهکشان‌ها قواعد ضمنی یکسانی را دنبال کنند، فقط ترکیب‌بندی آنها متفاوت خواهد بود. در واقع یک کهکشان عاری از مادۀ تاریک به معنای یک جهان غنی از مادۀ تاریک است. همچنین این کهکشان‌های فاقد ماده تاریک در واقع اثبات می‌کنند که حتماً نیازی به وجود ماده تاریک برای ساخته شدن ِ یک کهکشان نیست. در واقع باید گفت کشف کهکشان بدون ماده تاریک به جای اینکه پاسخی برای پرسش‌های بی‌شمار بشر باشد، خود مطرح کننده سیلی از پرسش‌هاست.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: forbes.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *