کاسینی تصاویر بی نظیری از میان حلقه های زحل شکار کرد!

بیگ بنگ: دانشمندان با هیجان برای اولین بار توانستند نگاهی اجمالی به فضای میان زحل و حلقه هایش داشته باشند. تصاویری که در این عملیات ثبت می‌شوند در بهترین حالت باید بتوانند جزئیاتی به کوچکی ۱۵۰ متر را نمایش دهند. تیم تصویربرداری کاسینی ارسال تصاویر ویرایش نشده این کاوشگر را روی وب‌سایت کاسینی آغاز کرده‌اند.

به گزارش بیگ بنگ، چهارشنبه فضاپیمای کاسینی ناسا اولین شیرجه (از ۲۲ شیرجه از پیش برنامه ریزی شده) از میان حلقه های زحل را انجام داد. هیچ شی ساختۀ دست بشری برای عبور از حلقه های چرخان متشکل از ذرات یخ و غبار تاکنون خطر نکرده بود.

کاسینی با سرعت حدود ۱۲۴ هزار کیلومتر بر ساعت از منظقه ای قطور حاوی ذرات بالقوه خطرناک عبور می کند و به همین دلیل از آنتن بشقابی خود به عنوان سپر و محافظی در مقابل این ذرات استفاده می کند و در نتیجه هرگونه ارتباطی با زمین در طی شیرجه غیر ممکن می گردد.

تمام روز دانشمندان با نگرانی منتظر دریافت علامت تائیدی بودند موید اینکه کاوشگر فضائی کوچکشان شجاعانه ماموریت خود را انجام داده است. درست قبل از نیمه شب به وقت اقیانوس آرام “شبکه فضایی ژرف” (یک گروه از تلسکوپ ها که با اجرام دور در فضا ارتباط برقرار می کنند.) سیگنال کاسینی را دریافت کردند و کارکنان کنترل زمینی در مرکز JPL در کالیفرنیا همگی هورا کشیدند. کاسینی اقدام به ارسال اطلاعات از میلیاردها کیلومتر دورتر و از فاصلۀ خالی میان زحل و حلقه هایش کرده بود و سپس به سلامت از سمت دیگر پدیدار شد. در زیر آلبوم عکس های ثبت شده کاسینی را مشاهده کنید:

در سپتامبر ۲۰۱۷ فضاپیمای کاسینی آخرین شیرجه اش را مستقیما به درون خود زحل انجام خواهد داد و برای همیشه از دست خواهد رفت در حالی که در این آخرین ماموریت خود عکس هایی بی نظیر و کشفیات علمی مهیجی را وعده خواهد داد.

ترجمه: دکتر مصطفی رحمانی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sciencealert.com

image_pdfimage_print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *