کشف اکسیژن مولکوی در کهکشانی دیگر!

در ادامه ی مطلب از کشف جدید اخترشناسان خواهیم گفت که موفق شدند تا اکسیژن مولکولی را در فضا بیابند.

در کهکشانی دیگر دانشمندان موفق شدند تا اکسیژن را به شکل مولکولی پیدا کنند. پس از هیدوژن و هلیوم اکسیژن رایج ترین گاز و عنصر در عالم هستی ما محسوب می شود. به همین دلیل نیز دانشمندان مدت های طولانی باور داشتند این گاز نیز باید به راحتی در دیگر نقاط کیهان وجود داشته باشد اما تلاش ها برای کشف آن راه به جایی نبرد تا اینکه روز گذشته خبر این کشف منتشر شد.

حالا دانشمندان اعلام کرده اند که نشانه های اکسیژن را در کهکشانی به نام Markarian 231 پیدا کرده اند که ۵۶۰ میلیون سال نوری تا زمین فاصله دارد. این کهکشان در خوشه Ursa Major  قرار دارد که پیشتر به خاطر مشاهده یک اختروش روشن در آن مورد توجه گرفته بود؛ اختروش زمانی شکل می گیرد که گاز حول یک سیاهچاله به حرکت در بیاید و شروع به درخشیدن کند.

Markarian 231 علاوه بر اینکه خاستگاه اولین نمونه اکسیژن قابل تنفس در خارج از کهکشان راه شیری محسوب می شود بیشترین مقدار اکسیژن کشف شده در آنسوی منظومه خورشیدی را دارد.

دانشمندان علوم ستاره شناسی رصدخانه شانگهای در چین با استفاده از تلسکوپ رادیویی مستقر روی زمین موفق به کشف اکسیژن در این کهکشان شده اند.

آنها با به کارگیری از این تجهیزات تشعشعات دریافتی را با طول موج ۲.۵۲ میلیمتر مشاهده کردند. این در واقع سیگنال منتسب به O2 در شکل قابل تنفسش است و بعد از این اتفاق دانشمندان اعلام کردند که برای نخستین بار موفق به شناسایی اکسیژن مولکولی در خارج از کهکشان راه شیری شدند.

مشاهده اکسیژن موجود در فضا از روی زمین بسیار دشوار است به این خاطر که بسیاری نشانه های آن توسط جو زمین جذب می شوند. این کشف تازه هم تا حدودی به این خاطر امکان پذیر شد که نور مورد نظر همزمان با عبورش از فضا به رنگ قرمز درآمد و در نتیجه با تغییر طول موجش به راحتی از جو عبور کرد.

این گاز به شکلی که برای انسان قابل تنفس باشد در Markarian 231 شناسایی شده با این حال سفر به این کهکشان احتمالا غیرممکن خواهد بود. از سوی دیگر الگوی گازهای موجود در جو شبیه به ظاهر آنها روی زمین نیست و گازهای دیگری که در ترکیبات سیارات وجود دارند باید امکان ورود اکسیژن به داخل ریه انسان و تنفس کردن را بدهند.

به هر عنوان این کشف دانشمندان چینی روشی بسیار مهم برای شناسایی تعاملات اکسیژن در فضا را فراهم می کند و دانشمندان با بررسی کهکشان مذکور قادر هستند اطلاعات بیشتری را در مورد اکسیژن موجود در سیارات دیگر در اختیارمان قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *