کشف یک ستاره کوتوله سفید فوق عظیم

colliding white dwarfsبه گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، این ستاره کوتوله در فاصله حدود ۱۵۰ سال نوری از زمین قرار دارد. اندازه بسیار بزرگ این ستاره ابتدا عاملی بود که توجه محققان را به خود جلب کرد، اما بررسی‌های بیشتر نشان داد که این ستاره حتی عجیب‌تر از چیزی است که هر کسی بتواند حدس بزند. این موضوع محققان را بر آن داشت تا رویایی را رقم بزنند که بر اساس آن این ستاره می‌توانسته شکل گرفته باشد.

این کوتوله سفید که WDJ۰۵۵۱+۴۱۳۵ نام دارد، در واقع یک ستاره در حال مرگ و در انتهای چرخه عمر خود قرار دارد. دکتر «مارک هالوندز» نویسنده ارشد مقاله‌ گفت: این ستاره چیزی را نشان می‌دهد که قبلا هرگز مشاهده نکرده بودیم. وی گفت: ما ترکیبی را در این ستاره مشاهده کردیم که با تکامل عادی ستاره‌ای هرگز قابل توضیح نیست؛ جرم این کوتوله سفید کشف شده دو برابر متوسط جرم یک کوتوله سفید است.

این محقق افزود: ما در مورد اینکه چگونه یک ستاره، یک کوتوله سفید را می‌سازد تقریبا مطمئن هستیم. بنابراین تنها روشی که می‌توانیم برای توضیح چگونگی پیدایش این کوتوله سفید تازه کشف شده ارائه دهیم این است که این کوتوله سفید از ادغام دو کوتوله سفید به وجود آمده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ در این زمینه که در نشریه Nature Astronomy منتشر شده است،

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *