گوگل ۱۰۰‌ درصد تجدید‌پذیر شد

بیگ بنگ: مراکز داده‌های شرکت گوگل به استفاده از منابع تجدید‌پذیر و غیرقابل تجدید انرژی ادامه می‌دهند، اما گوگل تا دستیابی به هدف استفاده ۱۰۰ درصدی از انرژی پاک فاصله ناچیزی دارد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، از آنجایی که شرکت گوگل چندین مرکز داده عظیم در گوشه و کنار جهان در اختیار دارد، طی سال‌های اخیر ماموریتی مبنی بر کاهش مصرف انرژی و از بین بردن ردپای کربنی برای خود تعریف کرده‌ است. این شرکت برای اولین‌بار از زمانی که اجرای این ماموریت را آغاز کرده‌است، توانست در سال ۲۰۱۷ به اندازه‌ای انرژی تهیه شده از منابع تجدید‌پذیر مانند خورشید و باد خریداری کند که مقدار آن فراتر از انرژی مورد نیاز مراکز داده‌هایش در سرتاسر جهان باشد.

گوگل در ازای هر کیلووات بر ساعت انرژی منابع تجدید‌پذیر و غیرقابل تجدیدی که مصرف می‌کند میزانی مشابه یا بیشتر از انرژی تولید شده توسط منابع تجدید‌پذیر از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی خریداری کرده‌ است. نباید فراموش کرد که گوگل و مراکز داده‌هایش برای مدتی به استفاده از ترکیبی از انرژی پاک و غیرقابل‌تجدید ادامه خواهند داد، اما قدم مثبت این شرکت، خرید انرژی پاک به میزان مشابهی از انرژی مصرفی‌اش و وارد کردن این انرژی پاک به شبکه برق است. در حال حاضر، گوگل قراردادهایی برای خرید مجموعا ۳ گیگاوات برق از منابع تجدیدپذیر امضا کرده است که این شرکت را به بزرگترین خریدار شرکتی انرژی تجدیدپذیر تبدیل می‌کند.

به گفته اورس هولزل یکی از مدیران اجرایی این شرکت هیچ شرکتی بیش از گوگل خریدار انرژی تجدیدپذیر نیست و تاکنون، قراردادهای انرژی تجدیدپذیر این شرکت به بیش از ۳ میلیارد دلار رسیده است. گوگل این فعالیت را از سال ۲۰۱۰ و با امضای توافقی برای خرید تمامی ۱۱۴ مگاوات برق تولیدی یک نیروگاه بادی در آیووا آغاز کرد و تاکنون قراردادهای خرید انرژی تجدیدپذیر دراز مدتی در چندین کشور به امضا رسانده‌است. ۲۰ پروژه انرژی تجدیدپذیر این شرکت در سراسر ایالات متحده، آمریکای جنوبی و اروپا واقع شده است.

علاوه بر این، در سال‌های اخیر گوگل اقدامات دیگری در راستای کاهش رد‌پای کربنی خود انجام داده است و قصد دارد در نهایت انرژی مورد نیاز تمام مراکز داده خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند. درحال حاضر نیز بسیاری از مراکز داده جدید این شرکت از جایگزین‌های خنک‌کننده‌ای مانند خنک‌کننده دریایی و خنک‌کننده تبخیری بهره می‌برند.

گوگل همچنین از فناوری هوش مصنوعی برای شناسایی فرصت‌های کاهش مصرف انرژی مراکز داده‌هایش بهره می‌بردکه به کمک آن مدل‌هایی برای افزایش بهره‌وری انرژی در این مراکز براساس داده‌های تاریخی جمع‌آوری شده از حسگرهای حرارتی، پمپ‌ها و دیگر تجهیزات مراکز ایجاد می‌کند. گوگل باور دارد تلاش‌هایش در طول سال‌ها باعث افزایش ۵۰ درصدی کارایی مراکز داده‌هایش در مقایسه با دیگر مراکز داده‌‌ها در جهان شود.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: theverge.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *