۲۰ سیاره فراخورشیدی که مستعد حیات هستند

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، نکته جالب توجه در رابطه با یکی از این سیارات به نام ” KOI-7923.01” این است که در مقایسه با زمین تنها سه درصد جرم کمتری دارد و هر ۳۹۵ روز یک بار به دور ستاره میزبان خود می‌گردد. “جف کافلین”(Jeff Coughlin) یکی از محققان سازمان فضایی آمریکا(ناسا) در تیم تلسکوپ کپلر گفت: اگر قرار باشد زمانی یکی از سیارات فراخورشیدی برای سفر انتخاب شوند، این سیاره می‌تواند کاندید بسیار خوبی باشد.

 

این سیاره به دلیل فاصله خود با ستاره میزبانش و همچنین سردتر بودن این ستاره، دمای پایینی دارد و تقریبا سراسر آن پوشیده از برف و یخ است و محققان وضعیت اقلیمی آن را مشابه با مناطق قطبی زمین موسوم به “توندرا” می‌دانند اما همچنان شرایط آن به گونه‌ای است که بتوان به وجود آب مایع در آنها امید بالایی داشت. محققان ناسا در توضیح یافته‌های کپلر اعلام کرده‌اند که از ۸۰۵۴ جسم فضایی رصد شده از سوی کپلر، ۴۰۳۴ مورد احتمالا سیاره هستند که دوره گردش آنها به دور ستاره‌هایشان بین ۶ ساعت تا ۶۳۲ روز طول می‌کشد و تا به حال ۲۳۰۰ مورد از این سیارات احتمالی تایید شده‌اند.

در این بین ۲۱۹ مورد جدید هستند که دو سامانه ستاره‌ای نیز در آنها به چشم می‌خورند که بیش از ۱۰ سیاره مشابه زمین و احتمالا دارای حیات نیز در آنها دیده می‌شود. چندی پیش فضاپیمای کپلر موفق شده بود ۲۱۹ سیاره فراخورشیدی احتمالی و ۱۰ سیاره با احتمال قابل سکونت بودن بالا شناسایی کند. ماموریت تلسکوپ از سال ۲۰۰۹ آغاز شده است و مهمترین هدف آن شناسایی سیارات فراخورشیدی است.

“مأموریت کپلر” برای این‌کار درخشندگی ۱۰۰ هزار ستاره را بررسی می‌کند تا نشانه‌ای از کاهش درخشندگی اثر گذار سیاره‌ای بیابد. این ماموریت به نام ستاره‌شناس آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌ است. در سال ۲۰۱۳، ستاره‌شناسان مأموریت کپلر اعلام کردند، سیاره‌ای همانند زمین موجود است که احتمالا قابل سکونت است. دانشمندان می‌گویند این سیاره که به اسم “کپلر ۶۹سی” نامیده شده است همانند سیاره‌های سامانه خورشیدی در مداری ویژه پیرامون ستاره‌ای می‌چرخد. این سیاره یکی از نخستین نامزدهای احتمالی داشتن زندگی فرازمینی در خود است که انسان از وجود آن آگاهی پیدا کرده است.

آخرین جمع‌بندی‌ها نشان می‌دهد که یک پنجم ستاره‌های موجود در کهکشان راه شیری، قد و قواره و مشخصات نزدیک به خورشیدِ منظومه شمسی ما را دارا هستند. با یک حساب سرانگشتی رقمی بالاتر از ۱۰ میلیارد ستاره شبیه خورشید در کهکشان ما وجود دارند که ممکن است سیاره‌های مشابه زمین داشته باشند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *